fbpx

Повторно црн ковид биланс во Струмица: двајца починати, 35 нови и 21 оздравени

 Повторно црн ковид биланс во Струмица: двајца починати, 35 нови и 21 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 349 -Битола 68 -Куманово 59 -Прилеп 52 -Тетово 36 –Струмица 35 -Велес 32 -Охрид 29 -Кавадарци 27 -Штип 25-Кочани 24 -Кичево 20 -Гостивар 19 -Виница 15 -Гевгелија 14 -Неготино и Валандово по 11 -Струга, Свети Николе и Радовиш по 9 -Пробиштип 7 -Крива Паланка 6 -Ресен и Берово по 4 -Делчево и Демир Хисар по 3 -Богданци, Демир Капија и Кратово по 2 -Крушево, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (35г, 39г , 61г, 69г, 73г, 80г ,84г), 6 лица од Куманово (65г, 70г, 73г, 74г, 76г и 87г), по 3 починати лица од Прилеп ( 71г,72г и 77г) и Битола (64г,65г и 74г), по 2 лица од Кавадарци (75г и 76г), Велес (53г и 79г), Штип (67г, 69г), Струмица(54г и 84г), Крива Паланка(71г и 72г) и Струга(62г и 72г), по едно лице од Гостивар (77г), Кочани (34г), Кичево (57г)и Охрид (77г).

Регистрирани се 1.024 оздравени пациенти од:

-Скопје 464 -Битола 74 -Куманово 65 -Прилеп 60 -Кавадарци 51 -Велес 40-Гостивар 27-Штип 26 -Тетово 25 –Струмица и Гевгелија по 21 -Берово 16 -Кочани 15 -Кичево, Неготино и Валандово по 13 -Радовиш 12 -Ресен 9 -Свети Николе 8-Крива Паланка 7-Виница и Богданци по 6 -Македонски Брод и Дебар по 5 -Пробиштип, Демир Капија, Крушево и Делчево по 4 -Пехчево 3 -Кратово 2-Дојран 1Досега во земјата се направени вкупно 681.272 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.001, бројката на оздравени пациенти е 120.707, на починати е 4.357, а бројот на активни случаи изнесува 19.937.

Share via
Copy link