fbpx

Рекордни 55 новозаразени во Струмица, еден починат и 26 оздравени од Ковид-19

 Рекордни 55 новозаразени во Струмица, еден починат и 26 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 422- Куманово 28- Дебар 10- Штип 25- Прилеп 28- Тетово 64- Струга 10- Велес 38- Битола 29- Охрид 26- Кавадарци 9- Гостивар 23- Гевгелија 13- Струмица 55– Крива Паланка 5,- Радовиш 10- Крушево 1- Кочани 13- Пробиштип 4- Демир Хисар 2- Македонски Брод 1- Берово 3- Валандово 2- Виница 1- Делчево 6- Кратово 3- Свети Николе 4- Кичево 20- Ресен 7- Неготино 8.

Починати се 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83г), тројца од Куманово (65, 71 и 53г), еден пациент од Дебар (80г), двајца од Прилеп (55 и 56г), еден од Тетово (63г), еден од Велес (65г), еден од Струмица (68г), еден од Радовиш (72г) и еден пациент од Кратово (75г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти од:

– Скопје 142- Куманово 14- Штип 8- Прилеп 9- Тетово 21- Струга 2- Велес 2- Битола 9- Охрид 4- Кавадарци 2- Гостивар 4- Гевгелија 5- Струмица 26– Радовиш 7- Кочани 6- Пробиштип 1- Пехчево 1- Берово 5- Валандово 3- Кратово 1- Свети Николе 3- Кичево 8- Ресен 4- Неготино 5.

Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28697, бројката на оздравени пациенти е 19771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7963.

Share via
Copy link