fbpx

Седум новозаразени и четворица оздравени од коронавирус во Струмица

 Седум новозаразени и четворица оздравени од коронавирус во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 155-Прилеп 47-Кавадарци 23-Охрид 22-Куманово 20-Тетово 17-Струга 10-Битола 9-Велес, Струмица и Берово – по 7-Штип, Крива Паланка и Делчево – по 6-Неготино 5-Дебар и Валандово – по 4-Гостивар, Кочани, Ресен, Пробиштип и Кратово – по 3-Гевгелија – 2 и Кичево – 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје (94г, 81г, 79г, 78г и 76г) и по еден пациент од Куманово (66г), Гостивар (61г) и Прилеп (76г).Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 309 оздравени пациенти од:-Скопје 114-Охрид 40-Кавадарци 20-Куманово 18-Струга 16-Велес 14-Тетово и Прилеп – по 12-Кичево и Неготино – по 8-Битола – 7-Демир Капија – 5-Штип, Струмица и Кочани – по 4-Гевгелија, Берово и Крушево – по 3-Радовиш, Делчево, Пробиштип, Виница и Македонски Брод – по 2-Ресен, Крива Паланка, Валандово и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 494.719 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.174, бројката на оздравени пациенти е 88.778, на починати е 3.018, а бројот на активни случаи изнесува 6.378.

Share via
Copy link