fbpx

Струмица цврсто ги држи црните ковид рекорди: 3 починати, 19 нови и 1 оздравен

 Струмица цврсто ги држи црните ковид рекорди: 3 починати, 19 нови и 1 оздравен

Во последните 24 часа се направени 5.416 тестирањe, а регистрирани се 459 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 235• Штип – 30• Тетово -26• Куманово и Струмица – по 19• Дебар – 13• Гостивар, Охрид и Кичево – по 12• Велес и Свети Николе – по 10• Битола и Прилеп – по 9• Крива Паланка и Струга – по 7• Радовиш – 5• Кавадарци и Кочани – по 4• Богданци – 3• Виница, Гевгелија, Кратово и Ресен – по 2• Берово, Делчево, Македонски Брод, Неготино и Пехчево – по 1.

Пријавени се 21 починато лице:

6 починати лица од Скопје (94г, 77г, 75г, 75г, 73г, 65г,), по 3 починати лица од Тетово (81г, 66г, 64г), Гостивар (84г, 67г, 59г) и Струмица (67г, 58г, 49г) , 2 починати лица од Кичево (67г, 67г) и по едно починато лице од Куманово (63г), Прилеп (69г), Битола (81г) и Неготино (69г). Пријавените починати лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 368 оздравени пациенти од: • Скопје – 136• Гостивар – 49• Куманово и Кичево – по 34• Кавадарци – 20• Штип -18• Прилеп, Кочани и Свети Николе – по 10• Битола и Велес – по 8• Радовиш – 7• Гевгелија и Кратово- по 5• Пробиштип – 4• Македонски Брод – 3• Ресен и Делчево – по 2• Струмица-1, Неготино и Демир Хисар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.188.356 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.045, бројката на оздравени пациенти е 158.809, на починати е 6.065, а бројот на активни случаи изнесува 15.171

Share via
Copy link