fbpx

Струмица ковид биланс: 1 починат, 25 нови и 24 оздравени

 Струмица ковид биланс: 1 починат, 25 нови и 24 оздравени

Во последните 24 часа направени се 2.790 тестови, а регистрирани се 690 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 490• Кавадарци – 42• Куманово – 26• Струмица – 25• Штип – 20• Гостивар и Охрид – по 15• Велес и Неготино – по 9• Битола – 8• Тетово – 6• Прилеп и Гевгелија – по 4• Кичево, Кочани и Дебар – по 3• Струга – 2• Радовиш, Крива Паланка , Виница, Пробиштип, Кратови и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (690), регистрирани се 94 реинфекции.Од вкупниот број на починати лица (n=21), 6 лица се целосно вакцинирани, а кај 18 лица се регистрирани коморбидитети.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 18 починати лица: 12 починати лица од Скопје (65г, 66г, 69г, 70г, 71г, 73г, 73г, 76г, 79г, 87г , 88г и 89г), 2 починати лица од Охрид (79г и 85г), и по едно починато лице од Гостивар (84г),Струга ( 78г) Куманово (66г) и Битола (83г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 3 починати лица, Охрид (1), Струмица (1) и Велес (1). Починатите се на возраст од 43г до 68г. Од пријавените лица две лица се починато во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 03.02.2021 – 05.02.2022г.

Регистрирани сe 676 оздравени пациенти од:

• Скопје – 460• Прилеп – 67• Тетово – 33• Струмица и Охрид – по 24• Гостивар – 21• Кочани – 14• Струга – 10• Штип – 6• Македонски Брод – 3• Гевгелија, Радовиш, Виница, Кратово и Богданци – по 2• Делчево, Валандово, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.821.672 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 278.872, бројот на оздравени пациенти е 257.956, на починати е 8.599, а бројот на активни случаи изнесува 12.317

Share via
Copy link