fbpx

Струмица со 3 нови и 15 оздравени од Ковид-19

 Струмица со 3 нови и 15 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 3.561 тестирања, а регистрирани се 242 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 173• Прилеп – 12• Битола – 10• Кавадарци – 9• Куманово – 6• Гевгелија – 5• Велес – 4• Тетово, Гостивар, Охрид, Струмица-3 и Струга – по 3• Кочани и Делчево – по 2• Кичево, Крива Паланка ,Дебар и Валандово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица:

2 починати лица од Скопје (71г и 87г), и едно починато лице од Кавадрци (84г), Охрид (72г), Струга (74г) и Ресен (80г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 247 оздравени пациенти од:

• Скопје – 101• Битола – 19• Прилеп и Струмица – по 15• Охрид и Валандово – по 11• Тетово – 10• Куманово и Ресен – по 9• Кавадарци – 8• Велес и Кочани – по 5• Крива Паланка и Виница – по 4• Кичево, Штип, Радовиш и Македонски Брод – по 3• Гевгелија и Пробиштип – по 2• Струга, Свети Николе , Кратово , Богданци и Демир Хисар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.611.793 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.972, бројот на оздравени пациенти е 213.174, на починати е 7.981, а бројот на активни случаи изнесува 4.817

Share via
Copy link