fbpx

Струмица со 38 нови и 6 оздравени од Ковид-19

 Струмица со 38 нови и 6 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 3.513 тестови, а регистрирани се 1.117 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 575• Велес – 63• Куманово – 56• Битола – 54• Кавадарци – 44• Струмица – 38• Кичево – 33• Тетово – 32• Прилеп – 29• Гостивар – 24• Охрид – 20• Радовиш – 17• Гевгелија – 16• Штип и Неготино – по 15• Кочани – 12• Струга и Дебар – по 11• Ресен – 10• Крива Паланка – 9• Кратово – 5• Свети Николе, Берово и Валандово – по 4• Делчево и Богданци – по 3• Виница, Пробиштип и Крушево – по 2• Демир Хисар, Демир Капија, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.117), регистрирани се 154 реинфекции.

Од вкупниот број на починати лица, кај 21 лице се регистрирани коморбидитети.Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 14 починати лица: 8 починати лица од Скопје (66г, 75г, 75г, 76г, 77г, 81г, 82г и 85г), две починати лица од Битола (68г и 78г) и по едно од Куманово (89г), Прилеп (80г), Виница (72г) и Неготино (65г). Од пријавените лица 13 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 8 починати лица од: Скопје (2), Штип (1), Радовиш (1), Битола (1), Тетово (1), Делчево (1) и Богданци (1). Починатите лица се на возраст од 66г. до 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 03.02. до 15.02.2022. Од починатите лица, 4 се починати во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

Регистрирани сe 1.059 оздравени пациенти од:

• Скопје – 735• Куманово – 70• Битола – 49• Прилеп – 36• Тетово – 31• Охрид – 23• Гостивар – 20• Кичево – 17• Струга – 14• Штип – 13• Ресен и Радовиш – по 9• Кочани – 8• Струмица и Крива Паланка – по 6• Дебар и Демир Хисар – по 4• Делчево и Крушево – по 2• Валандово – 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.859.233 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 290.915, бројот на оздравени пациенти е 273.243, на починати е 8.851, а бројот на активни случаи изнесува 8.821

Share via
Copy link