fbpx

Струмица со 80 новозаразени од Ковид-19!

 Струмица со 80 новозаразени од Ковид-19!

Во последните 24 часа се направени 6.591 тестирањe, а регистрирани се 882 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 333• Тетово – 109• Струмица – 80• Куманово – 59• Гостивар – 46• Кичево – 42• Штип и Дебар – по 28• Охрид – 20• Велес – 18• Прилеп – 17• Струга – 14• Кавадарци и Кочани – по 12• Битола и Свети Николе – по 9• Ресен – 8• Богданци и Кратово – по 6• Неготино и Радовиш – по 5• Гевгелија, Виница и Македонски Брод – по 3• Делчево и Пробиштип – по 2• Берово, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се 14 починати лица: по 4 починати лица од Скопје (54г,68г,69г, и 84г), и Тетово (49г,67г,68г и 81г), 3 починати лица од Гостивар (49г,72г и 74г), по едно починато лице од Куманово (72г), Охрид (82г) и Виница (77г). Од пријавените починати лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 140 оздравени пациенти од:

• Скопје – 53• Гостивар – 48• Кичево – 11• Штип – 6• Тетово и Кочани – по 4• Кавадарци и Пехчево – по 3• Битола и Виница – по 2• Охрид, Ресен, Делчево и Берово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.108.429 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 168.872, бројката на оздравени пациенти е 152.098, на починати е 5.668, а бројот на активни случаи изнесува 11.106

Share via
Copy link