fbpx

Струмица со нови 11 инфицирани и тројца оздравени од Ковид-19

 Струмица со нови 11 инфицирани и тројца оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.480 тестирањa, а регистрирани се 296 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 143• Гостивар – 60• Кичево – 23• Струмица – 11• Штип – 10• Тетово – 9• Куманово – 8• Струга – 6• Охрид – 5• Прилеп, Радовиш и Дебар – по 3• Битола, Кочани, Неготино и Пробиштип – по 2• Велес, Кавадарци, Виница и Кратово – по 1.

Пријавени се 8 починати лица:

3 починати лица од Гостивар (54г,69 и 78г), по 2 лица од Струга (69г и 74г) и Тетово (44г и 51г) и едно лице од Кочани (74г). Сите починати лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 109 оздравени пациенти од:

• Тетово – 42• Скопје – 33• Гостивар – 12• Куманово – 6• Кавадарци – 4• Струмица – 3• Кичево, Радовиш, Битола и Пехчево – по 2• Велес – 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.065.772 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 162.457 бројката на оздравени пациенти е 150.960, на починати е 5.560, а бројот на активни случаи изнесува 5.937

Share via
Copy link