fbpx

Tags : Аватар

Полицијата поднесе кривична пријава против „Аватар“

Секторот за внатрешни работи Струмица подготви кривична пријава која ќе биде доставена до Основното јавно обвинителство Струмица против правно лице од Струмица и одговорно лице И.В. (45)  кои сториле кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, казниво по член 206 од Кривичен закон на Република Северна Македонија, соопштија денес од полицијата. Имено, […]

Пазарната инспекција го затвори ноќниот клуб „Аватар“

Државната пазарна инспекција утрово ги пломбираше вратите на ноќниот клуб „Аватар“. Се додека не се донесат протоколи за начин на работа на ноќни клубови и дискотеки, клубот ќе биде затворен. Аватар организираше забави и журки со голем број гости, кои не носеа маски, не одржуваа дистанца и не ги почитуваа препораките дадени од надлежните власти. […]

Пазарниот инспекторат со кривична за Клубот „Аватар“, оттаму велат дека

Државниот пазарен инспекторат  по петочната контрола на Клубот „Аватар“ во Струмица, утре ќе поднесе кривична пријава до Јавното обвинителство заради непочитување на здравствени прописи за време на епидемијата на ковид-19, бидејќи ниту еден ноќен клуб во државата не смее да работи. Инспекторите направиле записник , по што следува и кривична пријава. Од „Аватар“ ги демантираат […]