fbpx

Tags : Босилово

Официјално почна со работа првата градинка во Босилово

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со градоначалникот на Босилово, Ристо Манчев денеска го одбележаа официјалното отпочнување со работа на градинката „Среќни насмевки“ во Босилово. „Градинката „Среќни насмевки“ e изградена и опремена со средства обезбедени од Министерството за труд и социјална политика во износ од 14 милиони денари во градежниот дел и […]

Босилово бара помош за санирање на оштетен мост кај Секирник,

Денеска, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, на покана на градоначалникот на Општина Босилово, Ристо Манчев, го посети мостот во атарот на село Секирник на реката Струмица којшто е видливо оштетен, во лоша состојба и претставува опасност за тие што го користат. Според Ангелов, еден од носечките столбови кој ја држи конструкцијата […]

Во претрес во Босилово пронајден амфетамин, приведено едно лице

На 28.09.2022, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Н.З.(40) од село Босилово, струмичко, информираа денеска од МВР. При претрес на неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени неколку пакувања со амфетамин. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе […]

Уникатен настан во Босилово-концерт од инструменти направени од отпад

Автори и исполнувачи се Љубен Маџиров и Ставро Ангелаков. В недела, на 17 јули со поќеток во 20:00 часот, во Дом на културата – Босилово, ќе се одржи необичен концерт со инструменти направени од отпад. Тоа ќе биде првиот настан од Босилово – Културно лето, објави градоначалникот Ристо Манчев. -Целта на „Креативна рециклажа“ е да […]

Еколошка акција во Босилово „Со пластични шишиња до овошни садници“

Општина Босилово денес започна со реализација на  една креативна и интересна кампања насловена како „Еколошка пролет во Босилово!“  Кампањата ќе се реализира во наредните два месеци и ќе опфати повеќе активности и настани, но она што посебно е интересно е тоа што општина Босилово денес ќе врши дистрибуција на овошни садници во замена за пластични […]

Еуромакс и во 2022 останува партнерот и поддршката на населението

Еуромакс Ресоурцес, како општествено одговорна компанија, со поддршка од најголемиот инвеститор Трафигура, во 2021 година ја реализираше кампањата „Со акција и дела за подобар живот Сега и Веднаш“. Притоа, компанијата се фокусираше на активности кои имаат економски и социјални придобивки за локалното население. Сите проекти се насочени кон проекти кои секојдневно ги допираат животите на […]

Манчев: Се реализираат повеќе активности за уредување и чистење во

Поради лошите временски услови и здравствената криза изминатиот период работиме со намалени капацитети. И во вакви услови деновиве се реализираат повеќе активности, објави градоначалникот на Босилово, Ристо Манчев. – уредување на задниот дворот во комуналното претпријатие и негово приспособување за паркинг простор, – поставување на одводна мрежа за пензионерскиот клуб Босилово- започна изградбата на гаража […]

Нашинец од Пјаченца кој го фатил Светиот крст собраните пари

Зоран Горгиев од Просениково, кој го фати крстот на Водици во Пјаченца-Италија, собраните средства во износ од 680 евра ги донираше на социјално ранливи семејства од општина Босилово. Единаесет семејства од Босилово добија пакети со основни прехранбени продукти. -Во името на граѓаните на општина Босилово изразувам благодарност до Зоран Горгиев и неговото семејство за помошта, […]