fbpx

Tags : Босилово

ВМРО ДПМНЕ и коалицијата вечер се во Василево, Босилово и

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечер ќе ја претстави изборната кампања „Создади нова иднина!“ во Василево, Босилово и Ново Село. Во Василево собирот е пред Општинскиот комитет во 18:30, во Босилово во 19:30 и во Ново Село во 20:30 часот.

Видео Манчев: Создаваме нова иднина за Босилово – Ќе изградиме

Интегрален текст и видео од прес конференција Почитувани, Заедно, во наредните четири години, можеме да ја направиме општина Босилово, чиста, модерна, уредена и развиена европска општина. Имаме програма, која што e реална и остварлива и која нуди решенија за најголем дел од проблемите кои што ги мачат граѓаните на општина Босилово. Приоритет во нашата работа во наредните четири […]

Интервју-Ристо Манчев кандидат за градоначалник на општина Босилово од ВМРО

Ристо Манчев по професија е дипломиран економист  на Економскиот факултет во Прилеп.  Во 2011 година стекнува Мастер  Диплома за Високи Европски Студии на престижниот колеџ Fondazione Collegio Europeo di Parma, а во 2013 година стекнува титула – Магистер по Високи Европски Студии на Facolta di Giurisprodenza di Parma- Italia. Toj во изминатите години се афирмира […]

Заев: Зимбаков е најдобрата понуда за Босилово, Најдоброто е препознаено

Почитувани граѓани, жителки и жители на Босилово, До мене е Зоран Зимбаков нашиот кандидат за градоначалник и актуелен градоначалник на Босилово. Зимбаков е најдобрата понуда за вашата општина. Зимбаков во овие четири години покажа како се работи чесно, одговорно и посветено за своите сограѓани за својата општина, се докажа како успешен менаџер во водењето на […]

Обраќање на Ристо Манчев, кандидат за градоначалник на Босилово од

Почитувани   граѓани, Денес официјално започнува кампањата за Локалните избори 2021 година. Локалните избори се едни од најважните избори затоа што преку нив непосредно и на локално ниво се имплементираат принципите на  демократијата и слободата. Преку локалните избори, Вие граѓаните,  директно одлучувате,  во каква општина сакате да живеете и на кого ќе му дадете доверба да […]

Зимбаков:СДСМ и Коалицијата се најдобрата опција за општина Босилово

Почитувани сограѓани, Денес и официјално започна изборната кампањата за претстојните локални избори, на кои СДСМ и Коалицијата влегуваат како апсолутни фаворити. Затоа уште еднаш сакам да потенцирам дека јас како кандидат за градоначалник ќе водам позитивна и фер кампања, со почитување на политичките противници, но и со силна верба во себе и во кандидатската листа […]

Тешко повреден мотоциклист кај Босилово

Вчера во 18:00 часот на магистралниот пат А4 Струмица-Ново Село, на влез во село Босилово, К.С.(35) од село Просениково, кој управувал мотоцикл „сузуки“ без регистерски ознаки, изгубил контрола и паднал на коловозот, соопштија денес од МВР. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил К.С., на кого му е укажана лекарска помош во Комплекс клиники […]

Седум села во Општина Босилово денес и утре без вода

Заради голем дефект на главниот цевковод, преку кој Општина Босилово се снабдува со вода, седум наслеени места денес и утре нема да имаат вода, соопштија од ЈПКД „Огражден“ од Босилово. Според информациите екипи работат на отстранување на дефектот и се очекува во текот на утрешниот ден да биде отстранет дефектот и да се нормализира водоснабдувањето. […]

Заев и Шахпаска: Отворени се 9 нови градинки а до

Премиерот Зоран Заев придружуван од министерка за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и градоначалникот на Општина Босилово Зоран Зимбаков, денеска при посетата на Босилово ја пуштија во употреба градинката „Среќни насмевки“. Општина Босилово ја доби првата градинка за згрижување и воспитување на децата до 6 годишна возраст. Градинката носи и силно симболично име „Среќни […]

Тројца повредени во сообраќајка кај Босилово

Вчера во 07:35 часот било пријавено дека на магистралниот пат Струмица-Ново Село, кај село Босилово, се случила сообраќајна незгода помеѓу работна машина за сечење дрва, управувана од Б.Џ.(40) од Струмица и патничко возило „опел астра“, со струмички регистарски ознаки, управувано од С.Д.(21) од село Петралинци, струмичко. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот […]