fbpx

Tags : чествување

Чествување на 2 Август, Денот на Републиката: „120 години Илинден

Под слоганот „120 години Илинден – Огниште на татковината“, годинава, се одбележува 2-ри Август- Денот на Републиката – Илинден. Во таа чест, делегации на Владата на Република Северна Македонија, на Собранието на Република Северна Македонија и на Претседателот на Република Северна Македонија ќе го чествуваат празникот преку голем број свечености. И оваа година, граѓаните на […]

ОДБЕЛЕЖАНО ЧЕСТВУВАЊЕТО НА ПАТРОНОТ И ЗАШТИТНИК НА ГРАДОТ – СВ.СПАСО

Со одржување на вечерната богослужба во Храм „Св.Троица“ со која сослужуваа свештеници од Радовишкото архиерејско намесништво – Брегалничката епархија, започна чествувањето на патронот и заштитник на градот – Св.Спасо Радовишки. Веднаш потоа со иконата на Светиот великомаченик Спасо Радовишки беше организирана вечерна Литија од Храм „Св.Троица“ до плоштадот „Св.Спасо Радовишки“. Во неделата беше одржана Света […]

Радовиш го чествува заштитникот на градот

Традиционално и оваа година, под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Радовиш, а во организација на Македонската православна црква, Брегалничка епархија – Храм Св.Троица, општина Радовиш ќе го одбележи чествувањето на патронот и заштитник на градот – Свети Спасо Радовишки. Согласно протоколите и препораките од комисијата за заразни болести при министерството за здравство и […]