fbpx

Tags : дете

Притвор за осомничен за силување дете во гевгелиско

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице со двојно македонско и холандско државјанство, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Осомничениот, на 4 август, […]

Судот му одреди притвор на осомничениот наставник за полов напад

Основното јавно обвинителство Струмица донесе наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишник осомничен за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик, за кое е предвидена казна затвор од најмалку 12 години, соопштија денеска од Јавното обвинителство. -Осомничениот, наставник во основно училиште во […]

Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично

СВР Струмица до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против 40-годишен наставник од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години” , казниво по член 188 од Кривичниот законик. Пријавениот, наставник во основно училиште во струмичко, е осомничен дека во периодот од октомври 2020 до […]

Пронајдено исчезнатото деветгодишно дете од село Јаргулица

Денеска (23.03.2022) околу 10>30 часот во атар на село Покрајчево, радовишко, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го пронашле малолетникот Д.И.(9) од с.Јаргулица, радовишко. На 22.03.2022 во 22:20 часот во Полициската станица Радовиш, неговиот татко Љ.И.(41) пријавил дека тој се оддалечил од домот. Веднаш по пријавувањето, полициски службеници од Полициската станица Радовиш, екипа од Територијалната […]

Дете од струмичката градинка позитивно на ковид-19

Во еден од клоновите на градинката „Детска радост “ едно дете е позитивно на тестот за коронавирус. Веста ја потврдија од раководството на градинката, а детето од понеделник не доаѓало во градинка. Вирусот го добил од член на семејството. Според надлежните преземени се сите мерки, а децата од таа група, воспитувачите и родителите се ставени […]