fbpx

Tags : двор

Малолетник со мотоцикл удрил во малолетник во двор на училиште

МВР соопшти дека вчера околу 13:30 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека во двор на основно училиште во Валандово, мотоцикл, управуван од малолетник од Валандово, удрил во малолетен пешак од село Пирава, валандовско. Во несреќата пешакот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Здравствен дом Валандово. Увид бил извршен.

Во двор во Нов Дојран пронајдена граната од Првата светска

На 07.05.2024 во Полициското одделение Нов Дојран било пријавено дека во дворно место на ул. „Антон Панов“ во Нов Дојран била пронајдена експлозивна направа. На 08.05.2024 бил извршен увид на местото, а од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување било констатирано дека се работи за граната со калибар 75 мм, која потекнува од Првата светска војна и […]

Се уредува дворот на училиштето во село Дукатино

Во подрачното училиште „Гоце Делчев“ во с. Дукатино  во тек се активности на уредување на училишниот двор со бекатон плочки.  Плочките се поставуваат околу училишната зграда на предниот, влезен дел од објектот со што влезната партија добива сосема нов лик  и дополнително придонесува за подобрување на хигиената во и околу училиштето. „Деновите додека учениците се […]

Се чистеа училишниот двор и депониите во Еднокуќево и Босилово

Вчера општина Босилово и ЈПКД”Огражден” Босилово работеа на расчистување на училишиот двор во село Еднокуќево и чистењето на депониите во истото село и село Босилово. Во наредните денови се продолжува со чистење и во другите населени места.

Жена од Старо Коњарево украла пари од соселанец и ги

Секторот за внатрешни работи Струмица, до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против З.Г.(44) од село Старо Коњарево. На 29 март оваа година пријавената отишла во куќата на Л.А. во село Старо Коњарево и во згодна прилика од гардеробер во спална соба му одзела чанта во која имало пари во различни валути. На 07.04.2021, […]