fbpx

Во двор во Нов Дојран пронајдена граната од Првата светска војна

 Во двор во Нов Дојран пронајдена граната од Првата светска војна

На 07.05.2024 во Полициското одделение Нов Дојран било пријавено дека во дворно место на ул. „Антон Панов“ во Нов Дојран била пронајдена експлозивна направа.

На 08.05.2024 бил извршен увид на местото, а од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување било констатирано дека се работи за граната со калибар 75 мм, која потекнува од Првата светска војна и која била безбедно подигната.

Share via
Copy link