fbpx

Tags : Нов Дојран

Во двор во Нов Дојран пронајдена граната од Првата светска

На 07.05.2024 во Полициското одделение Нов Дојран било пријавено дека во дворно место на ул. „Антон Панов“ во Нов Дојран била пронајдена експлозивна направа. На 08.05.2024 бил извршен увид на местото, а од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување било констатирано дека се работи за граната со калибар 75 мм, која потекнува од Првата светска војна и […]

Прегазен пешак во Нов Дојран

МВР соопшти дека вчера во 21:10 часот било пријавено дека во Нов Дојран, на улица„Маршал Тито“, патничко возило „шевролет“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од С.Г.(26) од Гевгелија, удрило во пешакот Д.Ѓ.(48) од Нов Дојран. На местото на несреќата починал пешакот, а смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош. Извршен бил увид од Јавен обвинител […]

Во сообраќајка на патот Николиќ-Нов Дојран потешко повредена сопатничка

Вчера во 11:40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на регионален пат село Николиќ – Нов Дојран, Б.Н.(56) од Гевгелија, управувајќи патничко возило „фолксваген поло“ со гевгелиски регистарски ознаки, со возилото излетал надвор од патот, соопштија од СВР Струмица. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила сопатничката В.Н. (28) од Гевгелија, констатирани во […]

Прегазен старец во Нов Дојран од камион кој се движел

Вчера во 13:00 часот во СВР Струмица било пријавено дека на улица „Христијан Тодоровски Карпош“ во Нов Дојран, товарно моторно возило „форд“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од Р.Б.(60) од Нов Дојран, движејќи се наназад, удрило во П.П.(88) од Гевгелија, соопштија денеска од МВР. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, по што […]