fbpx

Tags : граната

Во двор во Богданци пронајдена артилериска граната од Втората светска

Вчера во 12:00 часот во Полициската канцеларија Богданци било пријавено дека во двор на ул.„Кукушка“ во Богданци била пронајдена стара неиспукана граната, соопшти МВР. Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Гевгелија ја подигнал гранатата и било констатирано дека се работи за артилериска граната со потекло од Втората светска војна. Фото: архива

Полициски билтен: внук нападнал чичко, пронајдена граната во Стар Дојран

На 02.12.2021 година во 16.30 часот на ул.„Крушевска Република“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода М.Т.(29) од Струмица затоа што околу 15:45 часот во дворот од семејната куќа со метален предмет го нападнал и повредил неговиот чичко А.Т.(57). Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот […]

Пронајдена граната од Првата светска војна кај Гевгелија

На 07.11.2021 во 13:40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во близина на караула „Гевгелија“ била пронајдена неексплодирана граната со калибар 155мм од Првата светска војна, соопшти МВР. Увид бил извршен, а гранатата била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Струмица.

Полициски билтен: пронајдена неексплодирана граната, напади врз полицајци, физичка пресметка

На 23.10.2021 во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во село Мрзенци, гевгелиско, Л.Л. од с.Мрзенци пронашол граната. Од страна на пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување било констатирано дека станува збор за неексплодирана граната со калибар од 105 мм од Првата светска војна. Гранатата била безбедно подигната, а увид извршила екипа од ОВР […]