fbpx

Пронајдена граната од Првата светска војна кај Гевгелија

 Пронајдена граната од Првата светска војна кај Гевгелија

На 07.11.2021 во 13:40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во близина на караула „Гевгелија“ била пронајдена неексплодирана граната со калибар 155мм од Првата светска војна, соопшти МВР.

Увид бил извршен, а гранатата била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Струмица.

Share via
Copy link