fbpx

Во Струмица 3 нови и четворица оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 3 нови и четворица оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 4.501 тестирање, а регистрирани се 601 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 217• Битола – 68• Велес – 34• Кавадарци и Куманово – по 31• Прилеп и Штип – по 28• Крива Паланка – 18• Кочани и Тетово – по 17• Гевгелија – 16• Делчево, Кичево, Охрид и Радовиш – по 10• Берово – 9• Неготино – 8• Македонска Каменица и Ресен – по 5• Богданци, Виница и Гостивар – по 4• Кратово, Пробиштип и Струмица – по 3• Демир Хисар, Крушево и Свети Николе – по 2• Македонски Брод и Струга – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица:

по 2 починати лица од Скопје (72г, и 81г), Куманово (60г и 89г) и Кочани (64г и 72г), и едно починато лице од Кавадарци (78г), Демир Хисар (75г), Битола (68г), Крива Паланка (58г), Велес (73г), Неготино (45г), и Виница (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 304 оздравени пациент од:

• Скопје – 141• Куманово – 26• Велес – 16• Прилеп и Кавадарци – по 15• Битола и Штип – по 14• Охрид – 10• Тетово и Кочани – по 7• Пробиштип – 6• Свети Николе – 5• Струмица-4, Гевгелија, Неготино и Делчево – 4• Кичево, Струга, Валандово и Демир Хисар – по 2• Гостивар, Ресен, Виница и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.404.750 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 205.623, бројот на оздравени пациенти е 190.570, на починати е 7.217, а бројот на активни случаи изнесува 7.836

Share via
Copy link