fbpx

Tags : Гевгелија

Мицкоски во Гевгелија на почеток на реконструкција на спортска сала

Интегрален текст од денешното обраќање на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Христијан Мицкоски за време на посетата на Општина Гевгелија -Добар ден. Често сум овде во Гевгелија. Често разговараме со градоначалникот, со пратеничката која што доаѓа од Општина Гевгелија, со луѓето кои што не поддржуваат, со гевгеличани, за тоа што се потребите на […]

Загина возач на камион кај Гевгелија

СВр Струмица соопшти дека синоќа во 00.30 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на автопатот од клучка Гевгелија кон Граничниот премин Богородица се случила сообраќајна несреќа помеѓу товарно возило „ман“ со велешки регистарски ознаки, управувано од Б.Ј.(35) од село Селемли, општина Богданци и товарно возило „ивеко“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од С.А.(26) […]

Полициски билтен:тешко повредени двајца мотоциклисти во Гевгелија, пожар кај Удово

На 13.06.2024 во 13.40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во село Негорци, гевгелиско, К.Т.(31) од село Прдејци, гевгелиско, управувајќи мотоцикл изгубил контрола и паднал на коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, констатирани во Медицински центар Гевгелија, а увид на местото извршила екипа на ОВР Гевгелија. На 13.06.2024 во 15.40 […]

Двајца малолетници на мотоцикл потешко повредени во сообраќајка во Гевгелија

МВР соопшти дека денеска во 01:58 часот во Полициската станица Гевгелија, било пријавено дека на крстосницата од ул.“Коле Неделковски“ и ул.„Љубљанска“ во Гевгелија се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксваген пасат“ со гевгелиски регистарски ознаки управувано од Б.Ј.(20) од Гевгелија и мотоцикл „педа“ со гевгелиски регистарски ознаки управуван од малолетник од село Прдејци, гевгелиско. […]

Жена од Грција пронајдена почината во казино во Гевгелија

На 09.05.2024 во 21.00 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во казино во Гевгелија била пронајдена почината Е.С.(69) од Република Грција, соопштија денеска од МВР. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатата било предадено на обдукција.

Полициски билтен:Во Гевгелија пронајдена граната, се запалил „мерцедес“

На 27.04.2024 во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во близина на камп „Винојуг“ во Гевгелија била пронајдена експлозивна направа. На 28.04.2024 бил извршен увид на местото и било констатирано дека се работи за артилериска граната калибар 75 мм, која потекнува од Првата светска војна. Граната била безбедно подигната од местото. На 28.04.2024 во 19.00 […]

Д-р Филипче од Гевгелија: Како пратеник ќе останам достапен за

Дочекан со аплаузи и овации, носителот на листа на Изборна единица 4, д-р Венко Филипче го отвори централниот караван за парламентарните избори на СДСМ и Коалицијата за европска иднина кој попладнево започна во Демир Капија и Гевгелија. Во своето вечерно обраќање во Гевгелија д-р Филипче говореше за своите лични заложби како пратеник во Собранието и […]

Филипче:Со црна кампања ВМРО-ДПМНЕ бараат алиби за лошиот резултат кој

Денес од Гевгелија сакам да порачам дека состојбата на теренот и поддршката која ја добиваме од граѓаните е одлична. На терен се потврдуваат сомнежите за местените на анкети на ВМРО-ДПМНЕ. Затоа не е ни чудо што никаде ги нема, а регионални штабови отвораат една недела по почнување на кампањата. Од ден во ден, од посета […]

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица од кои 4 од

МВР соопшти дека денеска Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за криминалистички истраги – Единица за недозволена трговија со дрога при Бирото за јавна безбедност, спроведе координирана полициска операција со цел сузбивање на организирана криминална група која делувала на неколку локации на територијата на Република Северна Македонија. Групата била инволвирана во […]

Во Гевгелија гореле две куќи

На 28.02.2024 во 02.00 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на ул.„Солунска“ во Гевгелија настанал пожар во куќи сопственост на Ц.Б. и З.П. од Гевгелија, соопштија денеска од СВР Струмица. Од екипа на Територијалната противпожарна единица Гевгелија пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема. Увид на местото ќе изврши екипа на ОВР Гевгелија. Фото: […]