fbpx

Tags : Филипче

Филипче:Само вакцинирани може да бидеме заштитени од новите соеви на

-Само вакцинирани може да бидеме заштитени од новите соеви на вирусот. Сите стручни светски анализи покажуваат дека вакцините се безбедни и ефикасни да не заштита од развој на тешка форма на болеста. Делта (индиски) сојот е присутен во околу 100 земји во светот, оттука ние како држава не може да бидеме изземени тој да се […]

Филипче до здравствените работници:Граѓаните нема да ја заборават вашата храброст

-Притисокот врз болниците е многу намален. Благодарност до здравствените работници кои во текот на целиот овој период посветено и неуморно го издржаа притисокот со кој беа соочени. Граѓаните нема да ја заборават вашата храброст, напиша министерот за здравство, Венко Филипче. -Денеска е затворен делот на интерните клиники – Одделенијата на дерматовенерологија и неврологија, коишто за […]

Премиерот Заев и министерот Филипче даруваа крв во Струмица

По повод 1 Мај-Денот на трудот, утрово со премиерот Зоран Заев дарувавме крв во Службата за трансфузиона медицина во Струмица, објави на фејсбук министерот за здравство, Венко Филипче. -Постапката е многу едноставна, а вработените во Трансфузија се љубезни и пријатни при целиот процес на дарување крв. По дадената согласност, следува здравствена проверка, а потоа во […]

Филипче:За Велигден и Бајрам да нема полициски час

-Предлог за нови рестриктивни мерки со почеток од среда, кои предвидуваат да работат само летните тераси на угостителските објекти, а полицискиот час да започне од 21 часот и да трае до 5 часот наутро. За престојните верски празници за Велигден и Рамазан Бајрам да нема ограничувања во движењето, но угостителските објекти да затвораат во 20-20:30 […]

Филипче:бележиме стабилизација на епидемијата во земјата

Повеќе од еден месец бележиме стабилизација на епидемијата во земјата. Согласно извештаите на Институтот за јавно здравје бележиме тренд на зголемување на бројката на оздравени пациенти, како и намалување на новорегистрираните случаи и починати, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Во споредба со месец декември, бројот на активни случаи е намален за 46%. За 51% […]

Филипче: Подготвена е инфраструктурата за чување на вакцината против Ковид-19

Подготвена е инфраструктурата за чување и дистрибуција на вакцината против Ковид 19. Денеска посетив дел од економските оператори кај кои ќе се чува вакцината за Ковид 19, објави министерот за здравство, Венко Филипче. -Станува збор за дистрибутери кои веќе работат на оваа поле односно вклучени се во постојаниот систем на вакцинација, во делот што се […]

Клучни поенти од прес конференцијата на министерот Филипче

Почнавме со интензивни подготовки за процесот на вакцинација од ковид-19, го подготвуваме здравствениот систем за ефикасен начин на вакцинација. Обезбедивме 833 илјади вакцини за 400 илјади граѓани преку КОВАКС механизмот. Покрај овој механизам, веќе се доставени барања за директни договори за вакцини до две светски компании Астра Зенека и Фајзер. И третиот механизам е механизмот […]

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Министерот Филипче: нема

Инцидентите со спречувањето на новинарите во кругот на „8-ми Септември“ се истражуваат, а одлука за забрана на работата на новинарски екипи во кругот на јавни здравствени институции не постои. Денеска на барање на Министерот за здравство Венко Филипче, се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и […]

Премиерот Заев и министерот Филипче во посета на болницата во

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска беа во работна посета на ЈЗУ Општа болница – Струмица. За време на посетата заедно со директорот на болницата д-р Наќе Гогов, извршија увид на новото крило на болницата кое е опремено и наскоро ќе може да почне со работа. Како што истакна премиерот Заев, […]

Филипче: од утре дополнителни 150 болнички капацитети на Интерните клиники

Од утре дополнителни 150 болнички капацитети на Интерните клиники за третман на пациенти со ковид 19; Направивме координација со службите за Итна помош за сместување на пациентите согласно местата кои што ќе бидат на располагање веќе од утре. Ги зголемивме капацитетите на пунктовите за тестирање, во ИЈЗ, ЦЈЗ Скопје и лабораторијата во болницата во Козле […]