fbpx

Tags : Филипче

Обраќање на претседателот на СДСМ д-р Венко Филипче

Почитувани другарки и другари,Почитувани сопартијци,  Прво, сакам да и честитам на Централната изборна комисија во СДСМ за успешно организирани избори. СДСМ докажа дека има демократски капацитет и високо ниво на професионализам. Ценам дека е спроведен беспрекорен изборен ден и целосно легитимен изборен процес.  Понатаму, би сакал да им честитам и на моите сопартијци кои беа […]

Филипче:ВМРО ДПМНЕ ги предаде граѓаните и ја изневери довербата

-Во рекордно време, ВМРО-ДПМНЕ ги предаде граѓаните и ја изневери довербата која им ја дадоа. Надежта никогаш пократко не траела. Кампањата против ДУИ се претвори во дилови за гласање. Која е цената допрва ќе видиме. Ветувањето за помала администрација се претвори во плус четири министерства, без никаква оправданост или дебата, обајви пратеникот и кандидат за […]

Филипче се кандидира за претседател на СДСМ

Интегрален текст од фб објавата на Венко Филипче: Почитувани членови и симпатизери на СДСМ, Почитувани граѓани, По долго размислување и низа разговори со голем број поддржувачи на СДСМ, решив да се кандидирам за претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на престојните внатрепартиски избори. Нашата партија е соочена со голем предизвик и ги поминува веројатно најтешките […]

Филипче им вети на поддржувачите: СДСМ нема да ве изневери,

„Како иден пратеник ви ветувам дека ќе останам овде за вас достапен и со слух за секој проблем. Никогаш повеќе СДСМ нема да биде салонска партија, туку партија која живее и работи меѓу граѓаните, меѓу членовите“, пред струмичани го истакна д-р Венко Филипче, кој како носител на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата […]

Филипче: СДСМ е партија која знае да се обновува, расте

„Во оваа кампања разговарав со илјадници луѓе. Влегов во стотици домови, прошетав по многу маала и пазари. Пораката кон нас е дека граѓаните сакаат промени во нашите политики, во нашето однесување кон нив. И ова мора да го испочитуваме веднаш по изборите. Само така ќе ја вратиме довербата и ќе ја издигнеме СДСМ онаму каде […]

Филипче: По сите жртви за слободно општество, недозволиво е да

Имаме обврска заради генерациите кои доаѓаат да ја чуваме жарта за општествени промени да тлее. Ова е повикот за мобилизација што вечерва од митинг во Неготино го упати д-р  Венко Филипче, носител на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина. „После сите жртви што ги направивме како прогресивна и државотворна партија, недозволиво е сега да потклекнеме пред старите режимски политики. Ако сега се откажеме од борба, тоа е уништување на иднината за многу генерации“, рече Филипче. Тој вели дека е свесен за разочараноста на народот и заморот на долгиот пат кон Европската Унија, постојаните барања и покрај сè што направивме.  „Но, СДСМ секогаш гледа подалеку од дневно политичките интереси. СДСМ е единствена партија која го исправа кормилото на бродот кога тој ќе биде повлечен во погрешен правец. СДСМ е единствена партија која и&

Филипче до Николоски: Обиди се да сработиш нешто корисно за

Откако денеска Александар Николоски го обвини Венко Филипче дека ја злоупотребува професијата лекар, Филипче му порача на Николоски дека не може да зборува за злоупотреба на професија, бидејќи тој нема професија и не знае што е тоа. „Александар Николоски очигледно не знае што е злоупотреба на професија затоа што тој нема професија. Како доктор и хирург […]

Пендаровски за Филипче: Станува збор за човек за кој ти

„Многу човечки животи се спасени заради неговите интервенции, неговите дијагнози, неговите операции. Просто кажано станува збор за човек кој ти е мерак да го гласаш“, вакви зборови упати кандидатот за претседател Стево Пендаровски за д-р Венко Филипче, носител на листа на Изборна единица 4. Пендаровски вечерва караванот за претстојните претседателски избори го продолжува од Радовиш […]

Филипче од Струмица: Ќе внесеме нова економска енергија за европски

Денеска од Струмица д-р Венко Филипче, носител на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина, порача дека СДСМ ќе внесе нова економска енергија за европски раст и стандард на граѓаните и бизнис секторот. „Најуспешни се оние земји во кои се создаваат бизниси, каде што има претприемачка идеја и средина која […]

Д-р Филипче од Струмица: 30.000 денари просечна и 20.000 минимална

„Секогаш е пријатен муабетот со пензионерите, затоа што тие се мудри, искусни и нивните совети се секогаш добредојдени“, рече д-р Венко Филипче, кој во рамки на својата агенда како кандидат за пратеник на СДСМ и Коалицијата денеска оствари средба со Здружението на пензионерите во Струмица. Во изјава за медиумите по остварената средба, д-р Филипче се […]