fbpx

Tags : Фудбал

Младиот Вргов ја продолжува долгата и успешна струмичка фудбалска приказна

Младиот голман Славе Вргов е на добар пат да ја продолжи долгата и успешна струмичка фудбалска приказна и да продолжи по патеките на славните фудбалски имиња на струмичкиот и македонскиот фудбал. За неговите успешни одбрани на голот се слушна надалеку и неговиот агент Алесио Сундас го гледа како нова ѕвезда на европскиот фудбал. Скромниот Славе […]

Викендов ќе има ТВ преноси од дуелите Академија Пандев –

Наредниот викенд се играат натпреварите од 2.коло во ПМФЛ во сезоната 2020/2021. Сепак колото започнува в петок, и тоа со мечот во Кратово меѓу Силекс и Пелистер, меч кој се игра два дена порано поради евро обврските на кратовци. И овој викенд може да се проследат ТВ преноси на Арена и МРТВ од два меча […]

Првото соочување меѓу Академија Пандев и Беласица на први ноември

Струмичките фудбалски прволигаши Академија Пандев и Беласица првото соочување ќе го имаат на први ноември во рамките на 11 првенствено коло. Инаку, првото коло од новиот шампионат на Македонија ќе се игра на 9. август. Академија Пандев гостува на новиот прволигаш Пелистер, а Беласица на домашен терен ја пречекува екипата на Силекс. Во останатите натпревари, […]

Пандевци ги започнаа подготовките за новата сезона

Македонскиот фудбалски прволигаш Академија Пандев ги стартуваше подготовките за новата сезона. Под раководство на тренерот Александар Таневски, тимот почна со двојна програма тренинзи, на терен и во сала вежбање. Сениорите, стручниот штаб и вработените во средата имаа тестирање за Ковид-19, сите тестови се негативни. По добиените резултати за корона, вчера се одржаа и тестовите за […]

Беласица ја засили одбраната со Арбен Тафо

Арбен Тафа од денеска и официјално е нов фудбалер на Беласица. По најавата на СПОРТМЕДИА дека двете страни се во преговори, попладнево стигна и потврда. Струмичани со специјално видео го промовираа своето ново засилување. Тафа кој досега беше дел од екипата на Струга Трим Љум, во новата сезона ќе ги брани боите на струмичкиот клуб.

Беласица и Шкупи заинтересирани за трансфер на Захов

Костадин Захов, еден од нашите најдобри голмани во ПМФЛ, е трансферна цел на најмалку два наши клуба. Имено чуварот на мрежата на Шкендија, бил интересен за Шкупи и Беласица, и чаирчани и струмичани го посакувале искусниот голман во своите редови. И двата клуба засега го немаат решено голманското прашање за во наредната сезона. Шкупи го […]

Ванчо Стојанов е нов спортски директор на Беласица

Подготвувајќи се за новата натпреварувачка сезона во која се враќа во Првата македонска фудбалска лига, ФК Беласица официјално го именуваше Ванчо Стојанов за нов спортски директор на клубот. Стојанов, кој е поранешен учесник на три олимписки игри како атлетичар и тренер, освојувач на три балкански златни медали и рекордер на повеќе атлетски дисциплини, прогласуван девет […]