fbpx

Tags : Ѓавато

Шапов: Пожарот кај Ѓавато е изгаснат и нема нови жаришта

Пожарот што избувна вчера (24.07.2022 год.) околу 13:30 часот во атарот на село Ѓавато е успешно изгаснат, односно под контрола и нема нови жаришта, објави градоначалникот на Богданци, Блаже Шапов. -Екипите се сеуште на терен и будно ја пратат состојбата.Пожарот беше со висок ризик и со големи размери, но со залагање на сите присутни, со […]

И со армиски хеликоптер се гасне пожарот кај Ѓавато

Пожарот кај место викано Погана е активен и се движи од село Ѓавато према село Грчиште. Кај Ѓавато е запрен на 100 до 200 метри од селото, информираат од Центарот за управување со кризи. На терен за гаснење на пожарот моментално се екипи на ДЗС од Валандово -тим за брз одговор со 13 вработени,комуналец од […]

ЦУК:Огнот кај Ѓавато е пресечен на 150 метри од селото

Со голем ангажман на пожарникарите и лицата коишто го бранеа селото Ѓавато од огнената стихија, огнот е контролирано пресечен на 150 метри од селото и свртен во правец на црквата и гробиштата и не е навлезен во селото, според досегашните информации. Дежурните пожарникарски мешани екипи се распоредени со возила на 50 метри во линија пред […]