fbpx

Tags : Глобал

Премиерот Заев на увид по пожарот на „Глобал” во Струмица

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска во Струмица изврши увид на штетата која е направена по пожарот кој синоќа го зафати Трговскиот центар  „Глобал“. При увидот беше изразено големо жалење за страшната слика од остатоците на пожарот, кој зафатил продавници во приземјето и се проширил на првиот кат и пазарот. Премиерот Заев изрази жалење за […]

Пожарот во „Глобал“ се гаснеше пет часа

Пожарот во Трговскиот центар „Глобал“ во Струмица избувнал синоќа во 23:12 часот,а гаснењето траело скоро 5 часови, односно е изгаснат во 03:50 часот, информираше денеска командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев. Во гаснењето учествувале вкупно 61 пожарникари со 18 возила. Покрај целиот состав на ТППЕ Струмица, во гаснењето учествувале и пожарникари од Радовиш, Кавадарци, Штип […]

Пожарот во „Глобал“ е изгаснат, штетите ќе се мерат во

Изгорени се над десет продавници, внатрешниот дел каде е сместен пазарот и тезгите, исто така, во најголем дел е изгорен, зафатен е супермаркет во внатрешноста, а пламените јазици зафатиле и делови од првиот, вториот и третиот кат од Трговскиот центар “Глобал“. Ова е првичниот биланс од големиот пожар кој избувна синоќа по 23:00 часот во […]