fbpx

Tags : Глобал

Почна исплатата за штетата од пожарот во „Глобал“

-Денеска споделувам убава вест за нив. Започна исплатата на помошта од Владата на Република Северна Македонија. Педесет правни и 20 физички лица ќе добијат по 20 проценти или вкупно 13 милиони денари, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Животот носи непредвидливи настани, и добри и лоши, но и едните и другите се искуства кои не […]

Опожарениот дел од „Глобал“ со тезгите е целосно реновиран и

ЈПКД „Комуналец“ Струмица ги известува сите граѓани дека опожарениот дел од Трговскиот центар Глобал целосно е реновиран по сите стандарди и е пуштен во употреба, објави струмичкото комунално претпријатие. Додаваат дека ги известуваат сите правни и физички лица кои сакат да закупат тезга да се јават во канцеларијата на одделението за пазари на ЈПКД „Комуналец“ […]

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се

-Ги замолуваме политичките партии да не го користат пожарот во Глобал да добиваат поени кај своите симпатизери и активисти зошто со тоа не ни помагаат на нас, жртвите на настанот. Доколку сакаат да покажат со прст кон кривецот за настанот, замолуваме да се почекаат резултатите од истрагата која е започната и институциите да го кажат […]

Почна расчистувањето во „Глобал“

Денеска почна расчистувањето на остатоците од големиот пожар во Трговскиот центар „Глобал“. Екипи на ЈПКД „Комуналец“, под раководство на директорот Зоран Горгиев, со специјализирани машини за чистење и возила за подигање на сметот ги расчистуваат остатоците и ги вадат пред влезовите на „Глобал“ каде се товарат во камионите. Според најавите од директорот Горгиев расчистувањето треба […]

Општина Струмица ќе им помога на трговците од „Глобал“ околу

Општина Струмица со сите ресурси е ставена на располагање за помош на сопствениците и корисниците на деловните објекти кои претрпеа штети од пожарот во Трговскиот центар „Глобал“. По вчерашното формирање на Координативното тело со претставници од релевантни општински и државни институции, денеска, Општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди, ги стави на располагање […]

„Риверсоунд“ ќе донира и монтира рефлектори и агрегати за струја

-Сакаме да Ве информираме дека нашата компанија „Риверсоунд“ од своето постоење, па се до сега има помогнато во повеќе од 50 хуманитарни настани каде сме ја ставиле на располагање целата наша опрема и целиот наш тим за истите хуманитарни настани да се организираат без никаква финансиска надокнада. Така ќе биде сега така ќе продолжиме и […]

Формирано е Координативно тело за справување со последиците од пожарот

Со цел за брза и координирана акција, денеска, на иницијатива на градоначалникот Коста Јаневски е формирано Координативно тело во кое членуваат претставници од сите релевантни општински и државни институции и претпријатија, како и претставник на Здружението за заштита на правата и интересите на трговците „Фер Есап“, за справување со последиците од пожарот во Трговскиот центар […]

Струмичкото обвинителство врши увид за пожарот во ТЦ „Глобал“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица од 10:00 часот утринава го започна увидот на самото место во ТЦ „Глобал“, каде ноќта на 2 јануари изби пожар, соопштија денес од Јавното обвинителство. -Неопходни услови за вршење  на увид се создадоа денеска поради предупредувања за можни повремени пожари дадени од Дирекцијата за заштита и спасување и […]

Градоначалникот Јаневски на увид на „Глобал“ заедно со премиерот Заев

Градоначалникот Коста Јаневски со Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и директорите и раководителите на надлежните општински и државни институции, изврши увид во опожарениот трговски центар „Глобал“. Пожарот којшто ноќеска пред полноќ избувна во „Глобал“ предизвика голема материјална штета. -За мене е најважно што нема човечки жртви, се она што е материјално […]