fbpx

Tags : Градоначалник

Жан Дрвошанов кандидат за градоначалник на Струмица од ВМРО ДПМНЕ

На еден ден пред истекот на рокот за пријавување на кандидати за градоначалници до општинските изборни комисии, ВМРО ДПМНЕ одлучи за да го кандидира Жан Дрвошанов за градоначалник на Струмица на изборите кои ќе се одржат на 17 октомври. Дрвошанов е актуелен претседател на ОК ВМРО ДПМНЕ во Струмица и е сопственик на сметководствено биро. […]

Костадин Костадинов кандидат на СДСМ за градоначалник на Струмица

Костадин Костадинов, актуелен пратеник и портпарол на СДСМ е кандидат на владеачката партија за градоначалник на Струмица. Ова го соопшти попладнево на прес конференција генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски. Во регионот, покрај Струмица, на местото од актуелниот градоначалник на Радовиш, Герасим Конзулов, СДСМ го кандидура Никола Чаракчиев, исто така пратеник во оваа партија. Со […]

Поднесени три независни листи за советници и една кандидатура за

До Подрачната канцеларија на Државната изборна комисија во Струмица досега се поднесени три независни листи за советници-две за Струмица и една за Босилово и една кандидатура за градоначалник во Василево за локалните избори во октомври. Екологистите од Здружението „Здрава котлина“ поднеле листа за советници под името „Стига е“за Струмица и Босилово, а според најавите во […]

Николовски: Извршниот одбор на СДСМ нема одлука за Струмица

-Партијата и Извршниот одбор на СДСМ немаат одлука за Струмица и како што кажав во десет општини, во кои сите теренски истражувања, анализи и анкети покажуваат водство од над 10 проценти во Центар, во Струмица, во Куманово, во Крива Паланка, во Шуто Оризари и многу други, рече генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во одговор […]

Звонко Ангелов кандидат за градоначалник од СДСМ за Ново Село

Звонко Ангелов е кандидат за градоначалник на општина Ново Село од СДСМ, соопшти на прес конференција генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски. На пресот на Николовски, на кој беа соопштени нови кандидати за градоначалници, не беше кажано кој ќе биде кандидат за градоначалник во Струмица и според него во наредните денови ќе биде донесена одлука. […]

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празникот Курбан Бајрам

Почитувани сограѓани од исламска вероисповед, Курбан Бајрам, еден од двата најголеми празника во исламската вера, и годинава е убава можност за сите Вас, да останете верни на духовната традиција и да ги покажете на дело љубовта, разбирањето и милосрдието како највисоки човекови вредности. Овој Ваш празник како олицетворение на солидарноста, нека ве води кон остварувањето […]

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Денот на Сесловенските

Почитувани сограѓани,    Денес   одбележуваме   голем   празник. Денес ги чествуваме Сесловенските просветители – солунските браќа Св. Кирил и Методиј.Тоа се Апостолите кои ја изумиле глаголицата како писмо-темелник врз кој е „изградена“  кирилицата од страна на нивните ученици. Тоа се вредните мисионери кои во 9. век ги ширеле христијанството и писменоста меѓу Словените од Голема Моравија […]

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празникот Рамазан Бајрам

Почитувани сограѓани од исламска вероисповед, Повторно  го дочекавте  големиот ден  во кој  го славите Вашиот  духовен триумф  даден од верата, молитвите и Рамазански пост, ползувајќи ги четирите димензии на Рамазан, преточени во духовноста, моралот, солидарноста и здравјето. Заокружувајќи го месецот на добрината, милоста, љубовта и простувањето, Вие ги заслуживте богатите дарови од Рамазан исполнети со […]

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Меѓународниот ден на

Почитувани сограѓанки,             Денес се навршуваат 111 години од одржувањето на Првата меѓународна конференција на жените во Копенхаген, на која е одлучено  да се слави како Меѓународен ден на жената, а следната година е одлучено тој ден да биде 8.Март, ден со кој се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со […]

Честитка од градоначалникот Јаневски по повод Водици

Почитувани граѓани од христијанска вероисповед, Поради пандемијата од Ковид – 19, за првпат го дочекуваме големиот празник Водици без традиционалното фрлање на крстот во осветени води во градот и населените места. Но и без тоа, срцата и душите нека ви бидат исполнети, бидејќи празникот е голем и вреден за празнување, затоа што во него треба […]