fbpx

Tags : Граѓани

Известување до граѓаните за отстранување на возилата за време на

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал во соработка со СВР- Струмица а заради безбедно одвивање на главната карневалска поворка, Ве известува дека на 16.03.2024 година (сабота) со почеток од 14:00 часот ќе ги затвори за сообраќај следните улици:-“Булевар Маршал Тито“, од потегот кружен тек кај главна пошта до подземната гража на Плоштадот;-ул. “Ленинова”, од потегот на […]

ОО СДСМ ги повикува граѓаните да се потпишат за кандидатурата

-Општинската организација на СДСМ Струмица ги повикува сите граѓани, членови и симпатизери утре (недела 3 март) од 8 часот да излезат масовно и да го дадат својот потпис за уште еден мандат на претседателот Стево Пендаровски во Подрачната канцерија на ДИК во Струмица (зграда на Општина Струмица), стои во повикот на струмичките социјалдемократи. Претседателот Стево […]

Преку „Систем 48“ за 12 години решени над 13 илјади

Општина Струмица секогаш се трудела да го најде најбрзиот и најефикасен начин за решавање на секојдневните проблеми на граѓаните. Веќе 12 години е во функција општинскиот сервис за пријавување на комунални проблеми Систем 48, затоа што овие проблеми се и најчестите со коишто се соочуваат граѓаните. Токму поради тоа што овој сервис се покажа како […]

„Комуналец“ постави полуподземни контејнери, апелира граѓаните да не фрлат пепел

Со цел за поуспесшно справување со отпадот од домаќинствата и правните субјекти и намалување на отпадот околу контејнерите кој дава лоша слика за градот ЈПКД Комуналец монтираше полуподземни контејнери со голем капацитет на 6 локации низ градот и тоа на : Ул. 24 Октомври (кај пицерија Бонита), кај Хотел Вила Парк, Ул. Невена Стојкова( позади […]

Завршија јавните собири со граѓаните од урбаните и месните заедници

Во населените места Добрејци и Просениково се одржаа последните средби со граѓаните со што и завршија сите планирани јавни собири со граѓаните од урбаните и месните заедници, информираа денеска од Општината На средбите градоначалникот Костадин Костадинов со неговиот тим, советници и претставници на општинските јавни претпријатија со граѓаните разговараа на актуелни теми, ги разгледуваа реалните […]

Градоначалникот Костадинов со доверба од граѓаните за втор мандат

На половина од првиот мандат, струмичани имаат доверба во градоначалникот Костадин Костадинов да му го доверат и вториот мандат, соопштија денеска од Општина Струмица. Тоа го покажало истражувањето на ТИМ Институтот од Скопје, според кое на прашањето дали сметате дека градоначалникот Костадин Костадинов заслужува или не заслужува повторно да биде избран, 52,5 проценти од испитаниците […]

Продолжуваат да важат мерките и препораките за заштита на граѓаните

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство за високите температури и усвои соодветни мерки и препораки со важност за следните два дена, а со цел намалување на ризиците од високите температури согласно Акцискиот план на Министерството. Мерките и препораките се однесуваат за деновите: 26.07.2023 година (среда) и 27.07.2023 година (четврток). […]

Продолжуваат да важат мерките и препораките за заштита на граѓаните

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната седница ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство за високите температури што се очекува да продолжат од утре и усвои соодветни препораки. Според Управата за хидрометеоролошки работи, како што извести Министерството за здравство, портокаловата фаза во којашто се наоѓа државата продолжува од утре, 17 јули 2023 година (понеделник) […]

Костадинов најавува казни за несовесните граѓани кои фрлаат мебел на

-Од сите нас зависи каква слика сакаме да оставиме за Струмица.Оваа состојба не е ниту од „Комуналец“ ниту од советниците ниту од администрацијата, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. Мебелот кој на некој не му требал дома, можел да се јави во „Комуналец“ и без финансиски надоместок да го подигнат.Таквото луксузирање на поединци ќе биде […]

Македонските граѓани може да вложуваат во американски државни обврзници

Комерцијална ПР објава Граѓаните на Македонија ќе може да вложуваат во американски државни обврзници. Коста Костадиновски од Капитал Асет Менаџмент потврди дека може да се купат американски државни обврзници по добри цени со годишен принос поголем од 3 отсто. Обврзницата е финансиски инструмент, кој овозможува сигурност на вложените средства, загарантирана камата и исплата на главницата. […]