fbpx

Tags : Јован Величковски

Борецот Јован Величковски одликуван со медал за храброст од претседателот

Борецот Јован Величковски, еден од најстарите и преживеани борци од НОВ денеска, по повод Илинден, е одликуван со медал за храброст од претседателот Стево Пендаровски. Медалот на Величковски му го врачи претседателот на свеченоста која се организираше по повод 2 Август, Илинден. Освен на Величковски, со Орден на Република Северна Македонија е одликуван постхумно Крсте […]

Сојузот на борци од Скопје во посета на борецот Јован

-Голема е честа која му ја направија членовите на сојузот на Борци од Скопје на дедо ми Јован Величковски, посетувајќи ги во неговото родно Митрашинци, кој фала му на Господа се уште е жив и здрав и сведочи за тоа како сме ја добиле државата. Во 21 век војната и насилството не се начин на […]

Промовирана монографијата „Мојот живот минато мило“ за животот и делото

Вечерва во Струмица беше промовирана монографијата „Мојот живот минато мило“ за животот и делото на еден од живите борци од НОБ, стогодишниот Јован Величковски. Промоцијата се одржа во Градската уметничка галерија по повод 9 мај, Денот на победата против фашизмот и Денот на Европа. Промотори на книгата беа директорката на Библиотеката „Благој Мучето“, Тања Гошева […]

Борецот од НОВ Јован Величковски го прослави 100 роденден

Еден од најстарите преживеани борци од НОБ и антифашистичката војна, Јован Величковски денеска го прослави својот 100 роденден. Тој од 100 роденден им порача на младите генерации да бидат  сплотени  и обединети да одат напред, за прогрес на државата и животот во неа, оти ако тие не биле сплотени во нивно време немаше да извојуваат […]

Доделена благодарница на најстариот борец Јован Величковски

Денес ОО на СЗБ од НОБ и граганите подржувачи од Струмица му доделија благодарница на Јован Величковски за неговото учество како Командант на 2 Батаљон на 4 МНО Бригада во ослободување на Струмица. Величковски е на возраст од 99 години и еден од најстарите преживеани борци. На скромната свеченост која беше организирана во седиштето на […]

Фото:99 годишниот првоборец Јован Величковски и министерот Спасовски

Првоборецот од беровско Митрашинци и прв началник на полицијата во Берово, 99 годишниот Јован Величковски, срдечно се поздрави со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на денешното откривање споменик на четворицата бранители во Берово од конфликтот во 2001 година. -Оваа фотографија кажува многу. Мојот дедо е прв началник на полицијата во Берово и првоборец во […]