fbpx

Tags : Конче

Искршено стакло од изборен штаб во село Дедино, Општина Конче

Вчера во 14:00 часот во Полициската станица Радовиш Г.Г.(45) од село Дедино, општина Конче, пријавил дека ноќта помеѓу 24 и 25.04.2024 во времето од 22.00 до 06.00 часот било скршено стакло на објект во село Дедино, кој се користел како штаб на кандидат за претседател на државата, соопштија денеска од МВР. Увид на местото извршила […]

Обвинителството бара притвор за осомничен за полови дејствија врз дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице на возраст од 49 години за кое постои основано сомнение дека извршило други полови дејствија врз малолетно девојче кое не наполнило 15 години, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Осомничениот жител на село во општина Конче во повеќе наврати ја […]

Жител на Конче физички нападнал лице со здравствени проблеми

СВР Струмица денеска  соопшти дека Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против С.Ѓ.(29) од село Конче, Општина Конче, поради постоење на сомнение за сторено кривично дело „насилство“ по член 386 од Кривичниот закон.  Тој се сомничи дека на 26.11.2023 пред продажен објект во […]

Доизграден и опремен конакот на црквата „Свети Стефан“ во Конче

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион успешно ги заврши активностите за доизградба и опремување на конакот во Манастирската црква „Свети Стефан“ во општина Конче, во рамките на проектот „Збогатување на туристичката понуда на Југоисточниот плански регион“, информираа денеска од Центарот. Во текот на реализацијата на овој проект беа преземени градежни зафати со кои беше […]

Изгоре куќа во Конче

На 28.02.2023 во Полициската станица Радовиш било пријавено дека настанал пожар во куќа сопственост на Х.Д.(66) од село Конче, радовишко, во кој изгореле дел од кровната конструкција на куќата, неколку простории и дел од покуќнината, сопштија денеска од СВР Струмица. Повредени лица нема, а по интервенција на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат. Увид бил извршен. […]

Старец починал во пожар во Конче

Вчера во 16:44 часот во СВР Струмица било пријавено дека во село Конче, радовишко, настанал пожар во куќата на  П.В.(52),  при што починал неговиот татко В.В.(78). Пожарот бил изгаснат од жители на селото, а увид на местото извршиле Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство Радовиш, инспектор по пожари и екипа на ОВР Радовиш. Телото на […]

Сојуз на средношколци:Проблемот со бесплатниот превоз на ученици во Општината

Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија со задоволство ја информира јавноста дека од вчерашниот ден, 16.03.2022 година (среда) 66-те ученици кои живеаат во Конче а учат во СОУ Коста Сусинов имаат бесплатен превоз до нивното училиште. Воедно ја поздравуваме изјавата на градоначалникот на Општина Конче Златко Ристов дека доколку училиштето и МОН не си […]