fbpx

Tags : Коста Јаневски

Наставата во сите основни и средни училишта во општина Струмица

Денеска во сите основни и средни училишта во општина Струмица, наставата започна успешно, на задоволство на сите ученици и наставници, објави градоначалникот Коста Јаневски. Според одлуката на Министерството за образование и наука, наставата ќе се одвива со физичко присуство, а се надевам дека епидемиолошката состојба ќе дозволи така да продолжи и во текот на целата […]

Со стартот на изградбата на новата котларница, почна гасификацијата на

-Овој зафат, за мене лично како градоначалник и за општина Струмица има големо значење. Болницата, неколку години наназад беше посочувана како еден од загадувачите во нашата Општина бидејќи затоплувањето се вршеше со нафта и секако оние мерни станици коишто ги поставивме на почетокот од овој 3-4 годишен период, покажаа дека и општина Струмица, иако немавме […]

Градот доби нов парк во втората урбана заедница

Денеска кога го одбележуваме Светскиот ден на животната средина, нашиот град доби уште една уредена јавна зелена површина.Во планираниот рок заврши изградбата на Еко паркот меѓу улиците „Ката Поцкова“ и „Боро Поцков“ во втората урбана заедница, објави градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. -Уреден е простор од 2.500 метри квадратни, од кои 2.100 се зелена површина […]

Велигденска честитка од градоначалникот Коста Јаневски

Почитувани сограѓани од христијанска вероисповед, Постојат мигови кои не прават да се чувствуваме возвишено и во кои ни празнуваат срцата, душите и сите наши сетила, мигови кои ни го прават животот поубав и не канат да бидеме верни на традицијата и духовните оставнини. Еве ги тие мигови пред нас. Повторно е време за празнување. Повторно […]

Јаневски:Потврдени заедничките заложби со Владата за подобрување на спортската инфраструктура

На денешната средба со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсоски и советникот на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Ѓорги Тасев, разговаравме за актуелната состојба со спортската инфраструктура и ги потврдивме заедничките заложби за нејзино подобрување и поголема функционалност, објави на фејсбук градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. На средбата го потврдив […]

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празниците Бадник и

Почитувани сограѓани од христијанска вероисповед, Постои меѓу народот една порака која вели „Кај и да си, за Бадник и Божик, дома да си“. Во таа порака се наоѓа суштината на значењето и големината на претстојните празнувања кои ја истакнуваат важноста на симбиозата помеѓу Рождеството Христово и домот.  Токму затоа, Ви посакувам светлина, топлина, хармонија, благосостојба […]

Општина Струмица ќе помогне во санирањето на штетите од пожарот

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски објави дека Општина Струмица во рамките на своите можности ќе направи се да им помогне во санирањето на штетите од големиот пожар кој синоќа пред полноќ избувна во Трговскиот центар „Глобал“. -Тажна е сликата денеска, по пожарот кој ноќеска пред полноќ, избувна во трговскиот центар „Глобал“. Изгорени се повеќе трговски […]

Се поставува енергетски ефикасно осветлување во Турското маало

На улиците „5 ноември“, потег од пресек со улица „Крушевска Република“ до улица „Бетовенова“ и улицата „Бетовенова“ до пресек со улица „Спиро Захов“се поставуваат нови 33 столбови со модерно и енергетски ефикасно ЛЕД осветлување. -Висината на грантот е 8,3 илјади евра, а изведувач на проектот е фирмата „Елко –Инг“, а краен рок за изведување на […]