fbpx

Tags : Костурино

Загина пешак пред селото Костурино

На 07.05.2024 во 23.55 часот во СВР Струмица било пријавено дека на регионален пат Струмица – Валандово, пред село Костурино, струмичко, патничко возило „фолксваген пасат“ со струмички регистарски ознаки, управувано од К.М.(46) од село Куклиш, струмичко, удрило во пешакот Р.С.(44) од село Јосифово, валандовско, соопштија денеска од МВР. По несреќата Р.С. била пренесена во Медицински […]

Кај Костурино приведен криумчар, пронајдени мигранти од Сирија

МВР соопшти дека вчера околу 19:40 часот во село Костурино, струмичко, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и гранични проверки Стар Дојран при Регионалниот центар за гранични работи Исток го лишиле од слобода И.М.(30) од село Градошорци, општина Василево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. Имено, околу 19.30 […]

Во пожар во Костурино изгореа помошни простории од семејна куќа

Денеска во 12:40 часот, во село Костурино ТППЕ Струмица со 2 ПП возила и 7 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на помошни простории, информираа струмичките пожарникари. Пожарот бил во разгорена фаза при што е спречено негово натамошно ширење кон семејната куќа. Причинета е значителна материјална штета.

Голем пожар избувна кај Костурино

Денеска во 12:45 часот, во атарот на село Костурино ТППЕ Струмица со 5 ПП возила и 15 пожарникари – спасители интервенира на гасење на запалено стрниште, нискостеблеста шума и стари гуми, информираа струмичките пожарникари. Пожарот беше во разгорена фаза при што е спречено негово натамошно ширење кон околната шума. Екипите се се уште на терен […]

Костурино го одбележа Петровден со турнир во пеливанско борење

-Кога и високите горештини не се пречка да се остане верен на традицијата, тогаш Костурино и неговите граѓани ги заслужуваат сите мои честитки, напиша градоначалникот Костадин Костадинов, честитајќи им го празникот Петровден на жителите на село Костурино. -Денешниот празник Петровден повторно е во знакот на традиционалниот турнир во пеливанско борење, кој секоја година на денешен […]

Струмичанец потешко повреден во сообраќајка кај Костурино

Синоќа во 19:40 часот било пријавено дека на регионалниот пат Валандово-Струмица, во близина на село Костурино, патничко моторно возило “пежо 508“, со струмички регистарски ознаки, управувано од В.Р.(56) од Струмица, излетало надвор од коловозот, информираа од МВР. Во несреќата возачот се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Медицинскиот центар Струмица. Бил извршен увид од […]

Изгоре куќа во Костурино

Денеска околу 11 часот во село Костурино, ТППЕ Струмица со 3 против пожарни возила и 9 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена куќа. Во моментот на пристигнување пожарот беше во разгорена фаза и веднаш беше пристапено кон негово локализирање со што се спречи ширењето кон околните објекти. Пожарот бил целосно ликвидиран во 12:40 […]

Костадинов: Продолжува изведбата на нови секундарни канализациски краци во Костурино

-Летото е како создадено за реализација на вакви и слични проекти, па од ден на ден градежната офанзива во општина Струмица ќе зема се поголем замав. На тој начин довербата од граѓаните ја оправдуваме максимално.Овде во Костурино продолжува изведбата на нови секундарни канализациони краци, објави градоначалникот Костадин Костадинов. -Оваа активност се спроведува согласно барањата на […]

Потешко повреден тракторист во сообраќајка во село Костурино

Вчера во 16.:50 часот во Полициска станица Струмица било пријавено дека на регионален пат Струмица-Валандово, поточно во село Костурино, струмичко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу трактор „имт 539“, без регистарски ознаки, управуван од Г.Ч.(19) од село Костурино и патничко возило „опел корса“, со велешки регистарски ознаки, управувано од П.А.(67) од село Јосифово, валандовско. Во несреќата […]

Тракторист од Костурино потешко повреден на патот Валандово-Струмица

Вчера во 18:45 часот било пријавено дека регионален пат Валандово – Струмица, во близина на Валандовско брдо, трактор „ИМТ 529“ со струмички регистарски ознаки, управуван од К.Ч. (54) од село Костурино, струмичко, изгубил контрола и удрил во земјен брег покрај патот. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот кој е пренесен во Медицински […]