fbpx

Tags : мигрант

Пронајден возачот на автомобилот кој излета кај Дојран и загина

МВР соопшти дека на 18.01.2024 во Гевгелија, полициски службеници од Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија и Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода Г.Ш.(39) од Кавадарци, со привремен престој во Гевгелија. По преземени мерки и активности било дојдено до […]

Мигрант потешко повреден откако во него удрил воз

На 19.05.2023 околу 23:18 часот во ОВР Гевгелија било пријавено дека на железничка пруга во атар на село Негорци, гевгелиско, товарен воз на Железници на Северна Македонија, кој сообраќал на релација Трубарево – Гевгелија, удрил во машко лице мигрант. Притоа, лицето се здобило со тешки телесни повреди констатирани во болницата во Гевгелија. За настанот бил известен […]

Застрелан мигрант во Гевгелија откако криумчар се обидел да му

Денеска околу 06:20 часот во Гевгелија, кај Касарната, бил застрелан мигрант, откако еден од криумчарите физички го нападнал и се обидел да му го одзеде службениот пиштол на еден од полицајците. Според информацијата од портпаролката на СВР Струмица, Александра Трајанова, од страна на полициски службеници биле забележани патничко моторно возило „мерцедес“,управувано од К. Ј. (26) […]

Товарен воз прегазил мигрант кај Миравци кој лежел на пругата

Синоќа во 01:07 часот било пријавено дека околу 00:15 часот товарен воз кој сообраќал на релација Гевгелија–Скопје, во близина на село Миравци, удрил во лице кое лежело на пругата, соопштија денеска од МВР. Од страна на полициски службеници било излезено на местото и било утврдено дека станува збор за 30-годишно лице мигрант. Лекар констатирал смрт, […]