fbpx

Tags : Миравци

Кај Миравци откриени мигранти од Кина откако се судриле два

На 16.02.2024 на автопатот Демир Капија – Гевгелија, во близина на клучка Миравци, полициски службеници од Полициската станица за гранични провери и граничен надзор Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода Т.П.(38) од Скопје затоа што со возило „опел астра“ со скопски регистарски ознаки превезувал пет лица мигранти од Народна […]

ЦУК:Пожарникарите од Гевгелија гаснеле пожар во куќа во Миравци и

Пожарникараите од ТППЕ Гевгелија во првите петнаесетина минути од привиот ден на Новата година, од 00:14 до 02:10 часот, со 2 ПП возила и 7 пожарникари, имале интервенција за гаснење пожар со спасување неподвижно лице. Конкретно, интервенирале за гаснење пожар на запалена стара куќа на два ката на ул.„Маршал Тито“ во село Миравци. Првиот кат […]

Товарен воз прегазил мигрант кај Миравци кој лежел на пругата

Синоќа во 01:07 часот било пријавено дека околу 00:15 часот товарен воз кој сообраќал на релација Гевгелија–Скопје, во близина на село Миравци, удрил во лице кое лежело на пругата, соопштија денеска од МВР. Од страна на полициски службеници било излезено на местото и било утврдено дека станува збор за 30-годишно лице мигрант. Лекар констатирал смрт, […]

Уапсен шверцер на мигранти кај Миравци

На 13.03.2022 во 13.00 часот на автопат А1 кај клучка Миравци, од страна на полициски службеници од Полициска станица за граничен надзор Богородица, лишен е од слобода Р.А.(22) од Скопје, информираа денеска од МВР. При контрола на патничко возило „фолксваген венто“, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.З.(23) од Скопје, а во кое како сопатник […]

Три лица без сертификат затекнати во угостителски објект во Миравци

На 22.01.2022 во времето од 23.00 до 24.00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле контрола во угостителски објект во село Миравци, гевгелиско и при  контролата  било констатирано дека во објектот од страна на правното и одговорно лице не биле почитувани донесените владини мерки за заштита од Ковид 19, односно, немало задолжителна […]

Кај Миравци пронајдени тела на две починати лица

На 23.10.2021 околу 09.30 часот во ОВР Гевгелија било пријавено дека на место викано „Јаворица“, атар на село Миравци, гевгелиско, биле пронајдени тела на две починати лица, најверојатно мигранти, соопштија од МВР. По овластување на Јавен обвинител, полициски службеници од ОВР Гевгелија извршиле увид и притоа кај едното лице била пронајдена картичка за идентификација издадена […]

Кривична за жител на Миравци за одгледување марихуана

Секторот за внатрешни работи Струмица – Одделение за внатрешни работи Гевгелија, до Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе кривична пријава против С.К.(24) од Миравци, гевгелиско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Имено, во текот на јуни и јули 2020 година, […]