fbpx

Tags : Ново Село

Со овации и громогласен аплауз заврши „Концертот на добрината“ во

-Со громогласен стоечки аплауз и овации заврши хуманитарниот настан „Од децата со љубов- Концерт на добрината“  кој кулминираше по завршната маестрална изведба на учениците од ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“ од Скопје, а на кој виртуозно нѐ воведоа прецизните и воодушевувачки талентирани членови на ВИС „Стихири“ од Струмица, соопштија денеска од Фондацијата „Елуеса“ преку објава на […]

Претседателот Пендаровски во посета на Ново Село и Струмица

ретседателот Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“ денеска ги посети општините Ново Село и Струмица. Во Ново Село на претседателот Пендаровски му беше претставен концептот „Форум во заедницата“, како втора фаза од проектот „Зајакнување на општинските совети“, чија цел е поголемо учество на граѓаните во процесите на одлучување во својата […]

Пријавен физички напад во зградата на Општина Ново Село

Вчера во 15:25 часот во Полициското одделение Ново Село А.Ј.(54) од село Ново Село, струмичко, пријавил дека околу 11:15 часот во зграда на Општина Ново Село бил физички нападнат од Б.Т., соопштија денеска од СВР Струмица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Општина Ново Село противзаконски и самоволно поставила разделни столбови на

На 04.03.2022 од страна на полициски службеници од СВР Струмица е извршен увид на магистрален пат А-4 (делница Струмица-граничен премин Ново Село), при што во село Ново Село било констатирано дека општина Ново Село противзаконски, неосновано и самоволно поставила сообракајна сигнализација (разделни столбови) на магистрален пат, со што ја загрозила безбедноста на учесниците во сообракајот, […]

Еуромакс и во 2022 останува партнерот и поддршката на населението

Еуромакс Ресоурцес, како општествено одговорна компанија, со поддршка од најголемиот инвеститор Трафигура, во 2021 година ја реализираше кампањата „Со акција и дела за подобар живот Сега и Веднаш“. Притоа, компанијата се фокусираше на активности кои имаат економски и социјални придобивки за локалното население. Сите проекти се насочени кон проекти кои секојдневно ги допираат животите на […]

Откриени две товарни возила на преминот Ново Село со фалсификувани

Денеска полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село извршиле контрола во две товарни возила, со тетовски регистарски ознаки, сопственост на правно лице од село Мала Речица, тетовско. При контролата било утврдено дека возилата не поседуваат уредна документација, односно лиценците и изводите за вршење превоз во внатрешен и меѓународен патен […]

Новогодишна честитка од градоначалникот на Ново Село

Почитувани сограѓани,  Поминавме година  полна со предизвици, година што навести промени и нови содржини. Пред нас е Новата 2022 Година. Година во која сите очекуваме  да ни донесе  повеќе спокој и радост, благосостојба и подобар живот. Моето ангажирање  ќе биде насочено токму кон подобрување на условите за работа и живеење. Во новата година, ќе работиме […]

Божинов: Создаваме нова иднина за Ново Село – Парична помош

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, вечерва на митингот во Ново Село, истакна дека ќе го посвети сето свое знаење и енергична спремност за реализација на гарантираните проекти како парична помош за секое новороденче, нова развојна индустриска зона, туристички капацитети, поддршка за земјоделците, чистење на дивите депонии, реконструирање на спортските […]

ВМРО ДПМНЕ и коалицијата вечер се во Василево, Босилово и

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечер ќе ја претстави изборната кампања „Создади нова иднина!“ во Василево, Босилово и Ново Село. Во Василево собирот е пред Општинскиот комитет во 18:30, во Босилово во 19:30 и во Ново Село во 20:30 часот.

ВМРО ДПМНЕ: Славе Андонов за Василево, Ѓорѓе Божинов за Ново

На деншната прес конференција на на Антонијо Милошевски во ВМРО ДПМНЕ беа соопштени кандидати за градоначалници во повеќе општини, меѓу кои за Василево и Ново Село. Кандидат за градоначалник на општина Ново Село е Ѓорѓе Божинов. Тој е дипломиран економист, моментално е вработен во приватна градежна компанија како извршен менaџер. Кандидат за градоначалник на општина Василево е Славе Андонов, кој […]