fbpx

Tags : Охрид

Струмичанец затекнат при извршување кражба во Охрид

МВР информираше дека вчера околу 14:00 часот во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода Д.М.(51) од Струмица. Тој бил затекнат при извршување кражба во продажен објект во Охрид, при што одзел повеќе предмети. Одземеното било вратено на сопственикот, а лицето било приведено во полициска станица. По целосно документирање на случајот, против […]

Младите фудбалери на „Брера Струмица“ го освоија турнирот „Фер плеј“

Младите фудбалери од генерацијата 2013 го освоија турнирот „Фер плеј“ во Охрид кој се одржа изминатиот викенд. -На турнирот учествуваа детски екипи од седум држави од Европа, а нашите дечиња предводени од тренерите Љупче Пенев и Кире Ангеловски се искачија на врвот во конкуренцијата за фудбалери 2013-та. Надежите на „АП Брера Струмица“ во сите мечеви […]

Нова авионска линија од Тревизо до Охрид, побараа иселениците од

Министерот во Владата на Република Северна Македонија задолжен за дијаспора, д-р Џемаил Чупи, за време на престојот во Република Италија, меѓу другото имаше средби и со дијаспората од нашата земја. Тие, организирани во активни здруженија, побара од министерот Чупи да им се овозможи нова авионска линија која ќе им овозможи зближување до нивните семејства во […]

Осум пожарникари од Струмица учествуваат на НАТО вежбата во Охрид

Осум пожарникари-спасители од Територијалната професионална против пожарна единица на Струмица, припадници на УСАР тимот (урбано пребарување и спасување), кој е во состав на Републичките сили за заштита и спасување, учествуваат на НАТО вежбата во Охрид. Вежбата ја организира Евроатлантскиот центар за координација на одговор при катастрофи ( EADRCC ) и се одржува од 20 до […]