fbpx

Tags : полиција

Полицијата со превентивна активност-„Биди подготвен за безбедно патување во зима“

Денеска полициски службеници од Отсекот за превенција при Секторот за внатрешни работи Струмица на повеќе локации на подрачје на Струмица и околните населени места спроведуваат превентивна активност во рамки на проектот „Биди подготвен за безбедно патување во зима“. -Сите знаеме дека од 15 ноември започна периодот на задолжително носење зимска опрема во возилата, кој ќе […]

Кај жител на Мрзенци полицијата пронашла 4 воздушни пушки и

Вчера полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишија од слобода Г.Д. (37) од село Мрзенци, гевгелиско, соопштија од СВР Струмица. При претрес на неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени четири воздушни пушки, 184 куршуми со различен калибар, два патрони за ловечка пушка и една чаура. Запознаен е Јавен обвинител […]

Кај три лица од радовишко полицијата пронајде бесправно исечени огревни

МВР соопшти дека вчера на подрачје на oпштина Радовиш полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш во координација со вработени од Шумска полиција Радовиш презеле засилени мерки за откривање на бесправно исечени огревни дрва. Притоа, кај Р.Ј. и Е.М. од село Аликоч и Ф.Џ. од село Коџалија, радовишко биле пронајдени бесправно исечени дабови огревни дрва. Од […]

Mакедонската и грчката полиција спречија меѓународен транспорт на дрога на

На 10.08.2023 во 23.30 часот од страна на полициски службеници на граничната полиција од Регионалниот центар Југ, во близина на местото Вршник Бара, непосредно покрај граничната линија со Република Грција, биле забележани две лица кои од територија на Република Северна Македонија исфрлиле две торби преку жичаната ограда на грчка територија, а потоа и самите ја […]

Полицијата за пронаѓањето на телото на удавеното момче од Дабиле

Денеска (23.07.2023) во 09.00 часот со интервенција на Територијалната противпожарна единица Струмица од водите на браната Дрвош било извлечено телото на М.П.(29) од село Дабиле, за кој на 16 јули во 13:30 часот од страна на Итната медицинска помош било пријавено дека влегол во водите на браната, но не излегол. Извршен е увид, лекар од […]

Радовишката полиција го расчистува инциндентот што се случи во салата

На 26.06.2023 година од страна на полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш биле преземени мерки во врска со инцидент случен на 25.06.2023 година во Спортско рекреативен центар „25 Мај“ во Радовиш, за време на одржување на турнир во мал фудбал. Во просториите на Полициската станица Радовиш биле повикани лица учесници во инцидентот со […]

Полицијата уапси двајца „ченчери“ во Струмица

Вчера во 13:00 часот во Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода М.А.(66) и М.Д.(67), двајцата од Струмица. Тие биле затекнати како со други лица вршат  неовластена размена на парични средства, при што кај М.А. биле пронајдени и одземени различни валути во вкупна вредност од околу 1.000.000 денари, а […]

Пред радовишани претставен концептот за развиена соработка меѓу полицијата и

Денеска Одделението за внатрешни работи Радовиш на градскиот плоштад во Радовиш реализираше активност од кампањата „МВР за граѓаните – заедница, доверба и одговорност“. Полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Струмица и ОВР Радовиш преку непосреден разговор со граѓаните и делење на летоци ги запознаа присутните со важноста на градењето партнерство помеѓу полицијата и […]

Кај жител на Стојаково полицијата пронајде и одзеде хероин

Денеска во 06:50 часот, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишиле од слобода Ѓ.Ќ. (48) од село Стојаково, затоа што при преглед кај него и во возилото „застава југо“ со гевгелиски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени и одземени повеќе пакувања со херион, сооштија од МВР. Лицето било задржано во Полициската […]

Министерот Спасовски присуствуваше на Отворениот ден на полицијата со граѓаните

Денеска во Струмица, Струга, Велес, Крива Паланка и Крушево започнаа свечените активности по повод  7 Мај – Денот на македонската полиција.  Под мотото „МВР за граѓаните“, согласно веќе етаблираниот концепт ,,Полицијата во служба на граѓаните”, се одржаа свечености на кои присуствуваше раководството на МВР на различни локации во државата, но со заедничка цел – полицијата да биде […]