fbpx

Tags : Прогноза

Пекол во најава: Од утре до петок со температури од

Под влијание на многу топла воздушна маса од утре до петок времето во земјава ќе биде сончево и многу топло, нагласуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Од таму соопштуваат дека максималните температури ќе бидат над 30 степени, а во југоисточните делови од земјава ќе достигнат и до 40 степени. В петок во попладневните часови […]

Времето денес сончево и топло, температури до 35 степени, во

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер кој по должина на Повардарието краткотрајно ќе засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 20, а максималната ќе достигне од 28 до 35 степени. Во следните денови времето ќе биде сончево со повремена мала до […]

Ветровито и врнежливо денеска, од утре сончево и пораст на

Силниот северен ветер кој дува претпладнево, особено вдолж Повардарието и краткотрајно достигнува брзина над 90 километри на час,  услови осетно намалување на дневната температура, особено на северот, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во изминатите 24 часа најмногу дожд на квадратен метар наврнал во Тополчани (17 литри), во Крива Паланка 10, девет литри во Крушево, осум […]