fbpx

Tags : Радовиш

Полициски билтен: физички напад во Радовиш,казни за неносење маска

Вчера во 15:50 часот во Полициска станица Радовиш В.К.(63) од Радовиш пријавил дека околу 15:15 часот на плоштадот во градот  бил физички нападнат од К.Ч. од Радовиш. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (28.04/29.04.2021), по однос на задолжително носење заштита на лицето, […]

Див приклучок на јавното осветлување во Радовиш предизвика прекин на

Див приклучок на струја на разводната табла на градското јавното осветлување предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија на следните улици: Шаин Маале, Калузлиска, Плачковица (дел), Стојмен Трајков, Мирче Ацев, Готен, Стив Наумов (дел), Серта и дел од улица Мито Хаџивасилев, информираа од Општина Радовиш. -Тековно се врши увид во состојбата и се проценува материјалната […]

Полициски билтен:физички напади во радовишко Јаргулица и Струмица

Синоќа во 01:10 часот во Полициска станица Радовиш, Ѓ.Г.(32) од село Јаргулица, радовишко, пријавил дека на 16.12.2020 околу 23.00 часот во неговото дворно место бил физички нападнат од Н.Т., Д.Т. и Б.Т., сите од село Јаргулица. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. На 17.12.2020 во 01:50 часот во Полициска станица Струмица, З.А.(55) од […]

Полицијата санкционираше 204 возачи во Струмица и 116 во Радовиш

Министерството за внатрешни работи вчера (14.11.2020) спроведе засилена акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на Струмица и Радовиш. Притоа, изречени се вкупно 320 санкции, 204 во Струмица, а 116 во Радовиш. Во Струмица 47 за измината важност на сообраќајната дозвола (нерегистрирани возила), 45 за возење без возачка дозвола, седум санкционирани мотоциклисти. Во Радовиш […]

Полицијата санкционираше 150 возачи во Струмица и 60 во Радовиш

Министерството за внатрешни работи повеќе од еден месец покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и во другите градови, меѓу кои и Радовиш и Струмица, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција во Радовиш. -Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, […]

Полициски билтен:физички напади во Василево и Радовиш

На 22.10.2020 во 21,58 часот М.К.(36) од село Василево-струмичко пријавил дека истиот ден околу 20,00 часот во село Василево бил физички нападнат со тврд предмет од К.Г.   Се работи на расчистување на случајот. На 22.10.2020 во 18,20 часот Н.Л.С.(50) од Радовиш пријавила дека во Радовиш нејзиниот 14 годишен син бил физички нападнат од две лица […]

Полициски билтен: физички напад во Радовиш, 53 граѓани не носеле

Вчера во 17:00 часот во Полициската станица Радовиш, С.Р.(53) од Радовиш пријавил дека околу 08:00 часот на бул.„Александар Македонски“ во Радовиш бил физички нападнат од Ќ.Н. од Радовиш. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР за периодот (15.10/16.10.2020), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита […]

Невремето во Струмица и Радовиш не предизвика поголеми проблеми

Синоќа во 02:40 часот, на патот меѓу селата Муртино и Банско, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и тројца пожарникари интервенираше на отстранување на паднато дрво. Употребени се моторна пила и јажиња, со што е овозможено непречено одвивање на сообаќајот. Во Радовиш ветрот и поројниот дожд донесе наноси на улиците од земја, а веќе […]

Министерот Бочварски на средба со превозниците од „АМЕРИТ“ во Радовиш

„Електронското пријавување за ЦЕМТ дозволите е од 13-ти до 15-ти овој месец. За 2021 година, според квотата на базни дозволи со кои располага Министерството за транспорт и врски обезбедени се 1440 годишни дозволи за возила со Евро 6 стандард и 2280 месечни дозволи за возила со Евро 5 стандард“ – истакна министерот за транспорт и […]

Сообраќајка кај Радовиш на пет автомобили, нема загинати

Денес во 16:30 часот, во ОВР Радовиш пријавена е сообраќајна незгода на место викано “директорска кривина” на магистралниот пат А4 патот Радовиш – Штип, во кој учествувале 5 моторни возила. Според портпаролката на СВР Струмица, Хризантема Рендевска нема загинати, а неколкумина се здобиле со лесни повреди. Увид на местото, по овластување на јавен обвинител, е […]