fbpx

Tags : Радовиш

Струмичките маски „Пчелин рај“, „Весели печурки“ и „Весели марионети“ учествуваа

Маските „Пчелин рај“ и „Весели Печурки“ на ОУ „Видое Подгорец“ и „Весели марионети“ на СОУ „Никола Карев“ учествуваа на денешниот „Радовишки детски карневал 2022“. Со своите креации и на овој како и на многу други карневали оставија одличен впечаток, а нивните маски предизвикаа големо внимание на овој карневал.

Со 20 милиони денари се реконструира патот од Радовиш до

Министерот Благој Бочварски, пратеникот Коле Чаракчиев и директорот на ЈП за одржување на магистрални и регионални патишта Костадин Ацевски, денеска извршија увид во рехабилитација на регионалниот пат од Радовиш до Воиславци.  “ Градежната механизација е насекаде низ државата. И покрај надворешната криза која влијае и кај нас врз градежништвото, со сите сили се обидуваме да […]

Радовишани добија сала за венчавање која истовремено е и мултифинкционална

-Денес во употреба пуштивме неколку приоритети кои беа на барање на граѓаните на општина Радовиш. Во присуство на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, Пратеникот Здравко Трајанов и Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов, во употреба беше пуштена новата сала за венчавање која всушност е мултифункционален објект кој ќе се користи за повеќе намени, вклучувајќи го […]

Министерот Спасовски во посета на 73. реконструиран објект на ОВР

Денеска, (27.04.2022) министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски беше во работна посета и увид на 73. реконструиран објект на Одделението за внатрешни работи Радовиш, односно беше пуштен во употреба четвртиот реновиран објект на МВР во рамки на првите 100 дена од работењето на оваа Влада, а воедно беа започнати свечените активности по повод чествувањето на […]

Во Радовиш се обележуваат местата за зонско паркирање

-Започнавме со обележување на хоризонталната сигнализација, односно обележување на сите утврдени паркинг места и пешачки премини, согласно сообраќајниот проект. Исто така ќе бидат поставени и сообраќајни знаци согласно проектот и новиот режим на сообраќај во нашата општина, објави градоначалникот на Радовиш, Ацо Ристов. Додава дека целта е решавање на еден од најголемите проблеми со кои […]

Приведени двајца разбојници во Радовиш, пронајдена дрога

Денеска полициски службеници од Полициската станица Радовиш ги лишиле од слобода Д.Ц (37) од Радовиш и А.Ѓ. (22) од село Ораовица, радовишко, поради соомнение дека околу 05:00 часот на раскрсница од улиците „22-ри Октомври“ и „Коста Сусинов“ во Радовиш од В.Ѓ. (69) присилно одзеле пари.  По извршен преглед, кај А.Ѓ. била пронајдена бела прашкаста материја, […]

Детски карневал во Радовиш за традиционaлната „Априлијада“

Радовиш денеска беше претворен во карневал на детската фантазија.Плоштадот „Св.Спасо Радовишки“ личеше на пролетен мозаик и кошница исполнета со разнобојни цветови, бубамари, пчелички, кловнови, волшебници, дизниеви јунаци и многу други маски, коишто денес беа дел од традиционалната „Априлијада“. Почнувајки со дефиле од бул.Александар Македонски и движејки се кон плоштадот, каде маските имаа свое претставување, и […]

На три локации во Радовиш полицијата откри бесправно исчени огревни

На 25.02.2022 во периодот од 17.00 до 24.00 часот и на 27.02.2022 година во периодот од 05.30 до 12.30 часот, полициски службеници од ОВР Радовиш извршиле контроли на подрачје на Радовиш, при што на три различни локации (две во Радовиш и една на планина Плачковица) биле пронајдени две патнички моторни возила и две запрежни возила […]

Избрани најдобрите спортисти на Радовиш

Во присуство на голем број спортисти, тренери, спортски работници и претставници од спортските клубови, како и претставници од бизнис секторот во општина Радовиш, беше одржана традиционалната манифестација „Спортист на годината“. Претходно комисијата за образование, спорт и култура и Советот на општина Радовиш врз основа на објавениот Оглас за пријавување на спортисти, спортски работници и спортски […]

Полициски билтен:Физички напади во Гевгелија и Радовиш

На 30.12.2021 во 14.45 часот во Полициската станица Гевгелија, Љ.Д.(36) од Гевгелија пријавила дека на 29.12.2021 околу 17.40 часот во двор на училиште во Гевгелија нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од други малолетници. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. На 30.12.2021 во Полициска станица Радовиш, М.Ј.(23) од село Ораовица, радовишко, пријавил дека околу […]