fbpx

Tags : Радовиш

Полициски билтен: Пријавени два физички напади во Радовиш

На 14.02.2024 во 15:00 часот во Полициската станица Радовиш, У.С.(29) од село Бучим, радовишко, пријавил дека околу 14:00 часот во село Бучим бил физички нападнат од Г.Ј. од истото село. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. На 14.02.2024 во 23:30 часот во Полициската станица Радовиш, Д.М.(56) од село Тополница, радовишко, пријавил дека околу 22.30 часот во село Тополница бил физички нападнат од О.С. од истото […]

Лекар од Радовиш пријавил дека бил физички нападнат

Вчера во 20:10 часот во Полициската станица Радовиш Х.Е.(36) од село Прналија, радовишко, лекар во Итна медицинска помош во Радовиш, пријавил дека околу 19:00 часот во просториите на Здравствен дом Радовиш, додека бил на работното место, бил физички нападнат од Т.Д.(53) од Радовиш, соопоштија денеска од СВР Струмица. Денеска во просториите на Полициската станица Радовиш […]

Пожарникарите од Струмица и Радовиш гаснеле пожари на отворено на

Регионалниот ЦУК Струмица, известува дека ТППЕ Струмица, од 19:53 до 21:00 часот со 1 ПП возило и 3 пожарникари и месно население околу 20 луѓе интервенирале на запалена ниска вегетација над црквата „Свети Ѓорѓи во село Дукатино во Општина Василево. Зафатена површина од околу 5 хектари. ТППЕ Радовиш, во период од 21:10 до 22:10 часот […]

Пожар во Радовиш во помошна просторија, зафатен и деловен објект

СВР Струмица соопшти дека на 29.01.2024 во 04:17 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека околу 03:30 часот настанал пожар во помошна просторија, од кој бил зафатен и деловен објект во дворно место на Б.В. на ул. „1 Мај“ во Радовиш. Повредени лица нема, а од екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат. Увид […]

Полициски билтен:Во Радовиш син се заканил со остар предмет на

На 19.01.2024 во 14.40 часот во радовишко село, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода С.А.(33) затоа што со остар предмет се заканил на неговиот татко. Лицето било задржано во Полициската станица Радовиш и за настанот е запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш. По документирање на случајот против […]

Полициски билтен:физички пресметки во Радовиш и Струмица, кај Јосифово потешко

На 30.12.2023 година во 03.00 часот во Полициската станица Радовиш биле приведени Ф.И. (24) од Радовиш и Д.Т. (23) со престојувалиште во село Јаргулица, радовишко, кои претходно на булевар „Александар Македонски“ во Радовиш го нарушиле јавниот ред и мир со физичка пресметка. Лицата се задржани во полициската станица Радовиш и по целосно документирање на случајот против нив ќе […]

Претрес во Радовиш, пронајдена дрога

МВР соопшти дека вчера во Радовиш полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога при Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Н.Б.(32) од Радовиш. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени марихуана, дигитална вага и дробилка. За настанот е известен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш […]

Библиотеката „Браќа Миладиновци“ -Радовиш одбележа 66 години од постоењето

Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци”-Радовиш денес со пригодна свеченост ја одбележа 66 годишнината од основањето и постоењето. На свеченоста, со музичка содржина настапија членови на музичката секција при ООУ ,,Крсте Петков Мисирков” од Радовиш предводени од професор Александар Ицов, а со сценски драмски приказ насловен како ,,Т’га за југ” се претстави и драмската секција при […]

ЦУК:пожари во Радовиш и Струмица, гореле куќа и трактор

Центарот за управување со кризи (ЦУК) известува дека во вчерашното деноноќие пожари на отворени немало, туку само три интервенции во урбани средини и активни пожари утрово нема. Конкретно, Територијалната противпожарна едница ТППЕ Радовиш во период од 14:45 до 16:45 часот, со три против пожарни возила и шест пожарникари интервенирале на запалена куќа. Пожарникарите од ТППЕ […]

Во Радовиш и Долни Липовиќ одземени бесправно исечени огревни дрва

МВР соопшти дека вчера во 19:35 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш гo лишиле од слобода Ш.Ш.(37) од Радовиш бидејќи бил затекнат како со товарно возило „форд транзит“ со струмички регистарски ознаки превезува бесправно исечени огревни дрва. Дрвата и возилото биле одземени, а по целосно документирање на случајот против Ш.Ш. […]