fbpx

Tags : радовишанец

Полициски билтен:радовишанец агресивно се однесувал кон полицајци, повреден тракторист, пронајдена

На 28.04.2024 во 01.10 часот во Радовиш полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода Т.К.(48) од Радовиш. Тој на ул. „1-ви мај“ во Радовиш агресивно се однесувал кон полициски службеници кои извршувале службени задачи. Лицето било задржано во Полициската станица Радовиш и по документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна […]

Радовишанец се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка

Вчера во Полициската станица Радовиш било пријавено дека 45 годишен жител на Радовиш во периодот од јануари до април 2024 година во  повеќе наврати извршил обљуба врз малолетничка од радовишко село, информираа денеска од СВР Струмица. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица, по чии насоки се преземаат мерки за целосно […]

Приведен радовишанец за одземање возило, следува соодветна пријава

МВР соопшти дека синоќа во 23.00 часот полициски службеници од ОВР Радовиш го лишиле од слобода Е.Б.(21) од Радовиш. Тој се сомничи дека во периодот од 19:30 до 21:30 часот во Радовиш одзел патничко возило „форд фокус“ сопственост на Т.Д.(34) од Битола, со живеалиште во Радовиш. Возилото било пронајдено и вратено на сопственичката, а лицето […]

Радовишанец осомничен за обљуба

Вчера во 20:20 часот во Полициската станица Радовиш е извршен службен разговор со Д.П. (64) од Радовиш, кој се сомничи дека извршил обљуба врз 46 годишна радовишанка, со која претходно се познавале, соопштија денеска од СВР Струмица. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш, а по документирање на случајот ќе биде […]

Полициски билтен: Кај радовишанец пронајдена марихуана, друг потешко повреден по

На 27.08.2023 во 21:30 часот во Радовиш, од полициски службеници е лишен од слобода В.С.(18) од Радовиш, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 27.08.2023 околу 17:45 часот било пријавено дека на автопатот Неготино-Велес, во близина на археолошки локалитет „Стоби“, Д.И. (20) […]

Приведен радовишанец поради кражби и мачење на животни

На 25.06.2023 во 10:00 часот во Радовиш полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Е.Б. (21) од Радовиш, соопштија денеска од МВР. Лицето се сомничи дека на 25.06.2023 на подрачје на Радовиш извршило две кривични дела „одземање на моторно возило“ и по едно кривично дело „тешка кражба“, „насилство“ и „мачење […]

Радовишанец физички нападнат од неколку лица

Вчера во 17:30 часот во Полициската станица Радовиш, С.М.(34) од Радовиш пријавил дека околу 17:00 часот на ул.„Плачковица“ во Радовиш бил физички нападнат од неколку лица, соопштија од СВР Струмица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Радовишанец потешко повреден откако излетал од патот со својот автомобил

Вчера во 17:00 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на местото „Чешме маале“ на регионален пат планина Плачковица – Радовиш, Ј.З.(60) од Радовиш управувајќи патничко возило „тојота“ со радовишки регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал надвор од патот, соопштија денеска од СВР Струмица. Во несреќата возачот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани […]

Радовишанец попречувал службени лица од Центарот за социјални работи

Вчера во 10:20 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода М.К.(67) од Радовиш, кој околу 10:00 часот на улицата „Шаин маале“ во Радовиш попречувал службени лица од Центар за социјални работи Радовиш во преземање на службени дејствија и се однесувал агресивно кон нив, соопштија денеска од СВР Струмица. По целосно расчистување […]

Кривична за радовишанец за обљуба врз малолетничка

Денеска ОВР Радовиш до Основен суд Струмица поднесе кривична пријава против С.М. (26) од Радовиш, поради постоење сомнение дека ноќта меѓу 20/21 април во Радовиш осомничениот извршил обљуба врз малолетничка. С.М. е лишен од слобода и во текот на денот ќе биде изведен пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.