fbpx

Tags : радовишко

Избувна шумски пожар над селото Коџалија, радовишко

Пожарникарите од ТППЕ Радовиш синоќа од 18:30 часот до доцна во ноќта гаснеле шумски пожар во село Коџалија, над гробиштата, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). -Со пожарот била зафатена дабова шума, а дејствувањето врз пожарот ќе продолжи во текот на денешниот ден, стои во информација од ЦУК. Фото: архива

Сопатничка потешко повредена по излетување на „мерцедес“ во радовишко

Вчера во 14:00 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на регионален пат Радовиш – село Тополница, патничко возило „мерцедес“ со радовишки регистарски ознаки, управувано од Н.Ц.(24) од Радовиш, излетало од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила сопатничката И.Р.Ц.(23) од Радовиш, констатирани во Клиничка болница Штип. Увид на местото извршила екипа […]

Изгореле пет стари куќи во иселеното радовишко село Шипковица

На 11.02.2024 во Полициската станица Радовиш било пријавено дека во село Шипковица, на планина Плачковица, радовишко, настанал пожар во кој изгореле пет стари куќи, нискостеблеста шума и сува трева. Од страна на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема. Увид на местото извршила екипа на ОВР Радовиш. Фото: архива

Изгореа две викенд куќи и помошни простории во радовишко Шопковица

На 11.02.2024 во 11:40 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека во село Шопковица, радовишко, настанал пожар во две викенд куќи и два помошни објекти, соопштија од МВР. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш, а повредени лица нема. Фото: архива

Полициски билтен: физички напади во селата Аликоч и Коџалија, радовишко

На 31.01.2024 во 15.00 часот во Полициската станица Радовиш, Е.Ј.(25) од село Аликоч, радовишко, пријавил дека околу 10.30 часот во атар на селото бил физички нападнат од Р.Ј., О.Ј. и З.Ј.. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. На 31.01.2024 во 17.25 часот во село Коџалија, радовишко, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го привеле С.Б.(49) од село Коџалија […]

Кривична пријава против три лица од радовишко за повеќе кривични

СВР Струмица денеска соопшти дека Одделението за внатрешни работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство Радовиш, поднесе кривична пријава против Е.Г.(35)  и С.И.(41), двајцата од село Бучим, радовишко и Ј.В.(62) од село Лубница, општина Конче, поради основано сомнение дека Е.Г. сторил кривични дела „пустошење на шума“, „фалсификување на знаци за обележување на стоки, мери и тегови“ и кривично дело […]

Кај три лица од радовишко полицијата пронајде бесправно исечени огревни

МВР соопшти дека вчера на подрачје на oпштина Радовиш полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш во координација со вработени од Шумска полиција Радовиш презеле засилени мерки за откривање на бесправно исечени огревни дрва. Притоа, кај Р.Ј. и Е.М. од село Аликоч и Ф.Џ. од село Коџалија, радовишко биле пронајдени бесправно исечени дабови огревни дрва. Од […]

Сообраќаен билтен: велосипедистка и возач потешко повредени во Гевгелија и

На 25.04.2023 во 15.10 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на улица „Ванчо Прќе“ во Гевгелија, патничко возило „фолксваген лупо“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од Н.А.(20) од Гевгелија, удрило во велосипед управуван од Т.А.(54) од Гевгелија.  Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила велосипедистката, констатирани во Медицински центар Гевгелија.  Увид на местото извршила екипа на Одделението […]

Во Радовишко пронајдена поголема количина огревни дрва без документација

На 11.04.2023 околу 21.20 часот во дворното место на Т.Ј. во село Дедино, радовишко, полициски службеници од ОВР Радовиш пронашле товарно возило „ман“ со радовишки регистарски ознаки, натоварено со 11 кубни метри огревни дрва, соопштија од МВР. Притоа, во координација со Шумска полиција Радовиш било утврдено дека лицето не поседува соодветна документација за огревните дрва, […]

Кривична за крадец кој „оперирал“ во манастири и црква во

Одделението за внатрешни работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе кривична пријава против Д.А.(53) од село Воиславци, радовишко,соопштија денеска од полицијата. Лицето се сомничи дека во периодот од октомври 2021 година до август 2022 година извршил пет кривични дела „тешка кражба“ во два манастира и една црква во близина на село Воиславци, радовишко.