fbpx

Tags : реакција

„Солвеј инвестмент груп не е под никакво руско влијание“-Компанијата тврди

Солвеј инвестмент груп испрати реакција по повод текстот „Колку „еко активистите“ помогнаа да се лиши западната конкуренција на Солвеј во Македонија?!“ објавен на 20.2023 на Југоинфо.мк. Реакцијата ја пренесуваме во целост. „Овој текст, содржи лажни, застарени и манипулативни информации. На пример: Параграф 5: ‘Економскиот печат на Русија се протега и на други македонски компании. Од 2005 до […]

Реакција на „Еуромакс Ресоурцес“ на одлуката на Владата за повлекување

Комерцијална ПР објава Еуромакс Ресоурцес: Најавената одлука за повлекување на донесената одлука за спојување на концесиите би бил преседан кој воведува правна несигурност кај инвеститорите и недоверба во владеењето на правото Почитувани, По однос на најавата за повлекување на одлуката за спојување на двете концесии, треба прво да почекаме истата да биде објавена, за да […]

Реакција на „Еуромакс ресоурцес“на изјавата на министерката за животна средина

Комерцијална ПР објава Изразуваме загриженост што процесот на реализација на најголемата инвестиција од независноста на државата повторно се внесува во контекстот на дневно политичката агенда. Освен што изминатите денови се зголеми интензитетот на пласман на манипулативни и лажни вести, се создава впечаток дека противниците на рудникот не се свесни за евентуалните правно-финансиски последици од непостапувањето […]

Реакција на градоначалникот Костадинов:Ставам ништовност и вето за невладините кои

-Не ја разбирам потребата на одредени невладини организации да се занимаваат со моето човеково право на верување во Бога, не разбирам зошто истото им пречи.Јас сум човек кој има разбирање за сите, но со сигурност не и за нив.Иако без ниту еден кажан збор, сум мета на одредени индивидуи, јас сум човек растен во духот […]

EУРОМАКС: Ја каниме Општината Струмица заедно да ги оствариме предлозите

„Еуромакс Ресоурцес“ со дообјаснување до медиумите по реакцијата на Општина Струмица. Текстот го пренесуваме интегрално. Еуромак Ресоурцес ја користи оваа прилика да ги пренесе изразите на највисок респект до локалната управа на општина Струмица. Повикот за прибирање идеи и предлози за финансирање на локални проекти не е процес кој предвидува аплицирање со готови проекти туку […]

Реакција од општина Струмица на објавата од „Еуромакс Ресоурцес“

Како транспарентна и отворена Општина којашто секогаш работи во интерес на граѓаните, ја информираме јавноста дека Општина Струмица НЕМА аплицирано со ниту еден проект на Повикот за спонзорирање локални проекти што го објави „ЕУРОМАКС“. Во интерес на вистината, проектите коишто се наведени во информацијата на „ЕУРОМАКС“, а објавена во некои медиуми, се проекти коишто Општина […]

Остра реакција на „пандевци“ по поразот од Ренова

По денешниот минимален пораз од Ренова од екипата на Ренова на домашен терен, „Академија Пандев“ со остра реакција на делењето на фудбалската правда од судијата Стојанче Трпевски. Во продолжение ја прнесувама реакцијата на струмичкиот прволигаш. -Пораз од 0-1 против екипата на Ренова. Против еден противник можеби и ќе се боревме, но не бевме моќни и […]

Секција на сниматели при ЗНМ: ССК не ги почитува протоколите

Секцијата на сниматели при Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), реагира на начинот на кој беше организиран денешниот настан за медиуми од страна на Сојузот на стопански комори во еден ресторан во Скопје. Повеќе сниматели но и фоторепортери и новинари немаа услови професионално да ја вршат својата работа поради несоодветниот простор кој бил отстапен од […]