fbpx

Tags : Регулаторна комисија

Од полноќ нови цени на горивата

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар за литар, а за толку се зголемува цената на дизел горивата, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката  се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,03 отсто. Новите цени важат вечер од полноќ.

Горивата од полноќ со повисоки цени

Регулаторната комисија објави дека од полноќ горивата ќе имаат нови, повисоки цени. ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 поскапуваат за 1,5 денар по литар и новите цени изнесуваат 71, односно 73 денари. Дизелот поскапува за 1 денар, односно ќе се продава за 63 денари за литар.

Бензините поевтини за денар, дизелот за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во однос на Одлуката од 17.05.2021 година.Малопродажните цени бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 1,00 денар/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното […]

Од ноќеска бензините поскапи за два денари, дизелот за половина

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука од полноќ за поскапување на бензините за два денари, а на дизелот за половина денар. (1) Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт,изнесуваат: Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 60,50 (денари/литар) Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 62,50 (денари/литар) […]