fbpx

Tags : сачево

Изгоре автомобил на патот меѓу Муртино и Сачево

Денеска во 09:30 часот, на патот помеѓу селата Муртино и Сачево, ТППЕ Струмица со 1 ПП возило и 3 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалено патничко моторно возило, соопштија струмичките пожарникари. Пожарот беше во разгорена фаза при што е спречено негово натамошно ширење. Причинета е значителна материјална штета.

Загина тракторист во Сачево

Денеска околу 12 часот во струмичката полиција било пријавено дека 69-годишен жител на селото Сачево загинал управувајќи го својот трактор. Веста ја потврди портпаролката на СВР Струмица, Александра Трајанова, која додаде дека повеќе детали за трагедијата ќе има подоцна. Увид на местото на несреќата извршиле јавен обвинител од ОЈО Струмица, екипа на полицијата, а смртта […]

Пожарникарите изгаснаа сува трева и ѓубре кај Сачево

Денеска во 11:10 часот во атарот на село Сачево, ТППЕ Струмица со едно прптивпожарно возило и 3 пожарникари – спасители интервенираше на гаснење на запалена сува трева и ѓубре. Благодарение на брзата интервенција пожарот беше успешно локализиран и ликвидиран

Известување од „Комуналец“:Муртино и Сачево од утре без вода заради

Поради отстранување на дефект на водоводната мрежа се известуваат граѓаните од населените места Муртино и Сачево дека утре на 26.02.2021 година од 07:00 часот се до отстранување на дефектот ќе останат без водоснабдување, известуваат од ЈПКД„Комуналец“.

„Комуналец“ чисти и уредува во селото Сачево

Одделението Комунална хигиена при ЈПКД „Комуналец“ Струмица покрај секојдневните активности продолжува со генералното чистење на населените места. Денес се уредуваше Сачево, каде се исчисти центарот на населеното место, а исто така хортикултурно се уреди и малото паркче кое благодарение на ЈПКД „Комуналец“, и пред се на локалното население, кое го одржува, е едно од поубавите […]