fbpx

Tags : скопје

Факултетот за земјоделски науки и храна – Скопје со нова

Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) отвора нова студиска програма по Дигитално земјоделство. Програмата има мултидисциплинарен пристап и се реализира во тесна соработка со Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство – ФИНКИ, Факултетот за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ и Машинскиот факултет – МФ, сите во состав на Универзитетот „Св. Кирил и […]

Исчезнатото девојче Вања пронајдено мртва во околината на Скопје

Јавното обвинителство соопшти дека по преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на Скопје е пронајдено безживотното тело на малолетната В.Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27.11.2023, а во околината на Велес е пронајдено и телото на П.Ж.(74) од Велес, кој на 24.11.2023 беше […]

МВР: Пронајдени малолетничките од струмичко што беа пријавени дека се

 Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека на 08.05.2023 околу 23.50 часот на булевар „Борис Трајковски“ во Скопје се пронајдени девојчињата од струмичко за кои вчера околу 16 часот во СВР Скопје од нивната професорка беше пријавено дека се изгубиле на територија на Центар, соопштија денеска од Министерството. Веднаш по добиената пријава од страна […]

ЗНМ и ССНМ повикуваат на протестен марш в петок во

77 години Здружение на новинарите на Македонија ЗНМ и ССНМ ги повикуваат сите медиумски професионалци на протестен марш во петок (17.02) кој ќе почне од Владата на РСМ до Собранието, на кој заеднички и сплотено ќе го изразиме нашето незадоволство од нападите врз новинарите, навредите и понижувањата од политичарите, нелојалната конкуренција, небезбедните услови во кои […]

Девојка од Скопје починала во апартман во Стар Дојран

Вчера околу 17:30 часот во СВР Струмица било пријавено дека во Стар Дојран во апартман од вила починала Д.Ќ.(25) од Скопје која во изнајмениот апартман пристигнала околу 12.00 часот заедно со С.Т.(25) од Скопје, соопштија денеска од МВР. Од итна медицинска помош Гевгелија потврдена е смртта без знаци на насилство. Увид на лице место извршила […]

Струмица по Скопје со најголем број на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 303- Куманово 22- Дебар 5- Штип 13- Прилеп 19- Тетово 26- Струга 12- Велес 17- Битола 18- Охрид 10- Кавадарци 7- Гостивар 12- Гевгелија 13- Струмица 34– Крива Паланка 7- Радовиш 6- Кочани 18- Пробиштип 3- Демир […]

Промовирана Монументал МК–нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура

По повод Денот на народното востание, Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ денеска ја промовираше Монументал МК – нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура. На настанот беа претставени нов туристички водич и бесплатна мобилна апликација на пет јазици, вебсајт и промотивни сувенири. Оваа тура опфаќа 30 локации во Скопје и другите […]