fbpx

Струмица по Скопје со најголем број на новозаразени од Ковид-19

 Струмица по Скопје со најголем број на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 303- Куманово 22- Дебар 5- Штип 13- Прилеп 19- Тетово 26- Струга 12- Велес 17- Битола 18- Охрид 10- Кавадарци 7- Гостивар 12- Гевгелија 13- Струмица 34– Крива Паланка 7- Радовиш 6- Кочани 18- Пробиштип 3- Демир Хисар 2- Пехчево 1- Берово 2- Валандово 7- Виница 2- Делчево 5- Кратово 1- Свети Николе 2- Кичево 17- Ресен 7- Неготино 3.

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од:

-Скопје 79-Штип 8-Прилеп 6-Тетово 5-Струга 1-Велес 2-Битола 3-Кавадарци 2-Гостивар 3-Гевгелија 2-Струмица 12-Крива Паланка 6-Радовиш 1-Кочани-8-Пробиштип 1-Македонски Брод 1-Берово 8 -Валандово 3-Свети Николе 7-Кичево 4.

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266.

Share via
Copy link