fbpx

Tags : стрниште

Кај Просениково гореа стрниште, шупи и викендица

Денеска во 14:14 часот, во атарот на село Просениково ТППЕ Струмица со три против пожарни возила возила и 7 пожарникари гаснеше запалено стрниште, шупи и викендица. -Пожарот беше во разгорена фаза при што е спречено негово натамошно ширење кон блиските објекти. Причинета е значителна материјална штета, информираа од ТППЕ Струмица.

Старец од Мокриево починал по палење на стрниште

На 05.07.2022 околу 15:00 часот во СВР Струмица било пријавено дека во атарот на село Мокриево, струмичко, на местото „Ниш Поле“, бил пронајден починат Ј.М.(70) од село Мокриево со изгореници по телото. По преземени мерки било утврдено дека тој претходно излегол да го запали стрништето, а откако не се вратил дома неговата сопруга го пронашла […]