fbpx

Tags : Турново

Струмичанец физички нападнал жител на Турново

Вчера во 16:05 часот во Полициската станица Струмица бил приведен В.К.(38) од Струмица затоа што околу 15:30 часот на булевар „Гоце Делчев“ во Струмица физички го нападнал Ж.А.(55) од село Турново, струмичко, соопштија од СВР Струмица. Лицето било задржано во Полициската станица Струмица и по документирање на настанот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Ќе се отвора Дневен центар за активно стареење во Турново

-На задоволство на граѓаните на Турново и воопшто на задоволство на сите граѓани на општина Босилово, денес Општина Босилово, Црвен крст Струмица и МТСП потпишаа договор со кој во 2023 година во Турново ќе биде ставен во функција “Дневен центар за активно стареење”, објави градоначалникот на Босилово, Ристо Манчев. -Договорените страни преземаа обврска да се […]

Фото:На влезот во Турново поплавени објекти, куќи и површини

На влезот во селото Турново излеаните води од реката Струмица ги поплавија фудбалскиот терен, соблекувалните, спортската сала на ФК „Турново“, објектот на Ветеринарната станица и дваесетина куќи и помошни објекти,а покрај патот формирано е поголемо езеро. Од ФК „Турново“ штетата ја проценуваат на над 50 илјади евра, а причина за поплавите е излевањето на реката […]

Потешко повреден пешак на патот Турново-Штука

Вчера во 17:50 часот на локалниот пат од село Турново кон село Штука, струмичко, патничко моторно возило “опел вектра“ со струмички регистарски ознаки, управувано од К.Т.(58) од село Штука, удрило во пешак В.Т.(60) од село Иловица. В.Т. бил пренесен во Медицински центар Струмица каде му биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото на настанот извршила […]