fbpx

Tags : Украинци

Украинци на диво копале на „Исар“ кај Марвинци

На 21.10.2022 околу 12:00 часот на археолошкиот локалитет „Исар“ кај село Марвинци, валандовско, полициски службеници од ОВР Валандово ги лишиле од слобода В.О.(40), О.П.(35), И.Р.(46) и М.Р.(48), сите од Украина, со привремен престој во Скопје, соопштија денеска од МВР. Тие биле затекнати како вршат ископ на локалитетот, кој е прогласен за добро под привремена заштита. […]