fbpx

Tags : Водоча

Пожарникарите гаснеа голем пожар меѓу Водоча и Вељуса

Денеска во10:10 часот помеѓу селата Водоча и Вељуса избувна голем пожар кој за многу кратко време подржан од неповолните климатски фактори (високи температури и силен топол ветер) зафати површина од околу 80 хектари и се ширеше во сите правци. -Веднаш беше мобилизирана целата противпожарна единица со 9 девет против пожарни возила и 32 пожарникари и […]

Уапсен жител на Водоча кој агресивно се однесувал кон полицајци

СВР Струмица соопшти дека на 31.05.2024 во 03:55 часот во Струмица полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода К.В.(40) од село Водоча, струмичко. Тој на 30.05.2024 на магистрален пат А-4 Струмица—Радовиш, на местото „Градашорска крстосница“ агресивно се однесувал кон полициски службеници кои извршувале службени задачи. Лицето било задржано во Полициската станица Струмица и […]

Пожарникарите вечерва гаснеа оган на браната Водоча

Вечерва во 20:00 часот, на браната Водоча, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 4 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева и грмушки. Пожарот е локализиран и ликвидиран за околу еден час по пристигнувањето на местото.

За три дена три пожари во Баница и Водоча

Во петок, сабота и недела се регистрирани три пожари на отворено во атарите на селата-Баница и Водоча, информираат од ТППЕ-Струмица. На 28 јуни година во атарот на село Водоча, ТППЕ Струмица со две ПП возила и седум пожарникари интервенираше на гаснење на запалена сува трева, грмушки, дрвја и пластеници на површина од околу 1 хектар. […]